м. Голосіївська
м. Київ, вулиця Старонаводницька 13а.
м. Голосіївська
м. Київ, вулиця Старонаводницька 13а.
067 113 42 54 Цілодобова консультація
Клініка відновної та психосоматичної медицини

Вплив стресу на психічне здоров’я

Як стрес впливає на здоров'я та психологічний стан. Приватна психоневрологічна клініка РІДНІ ЛЮДИ, консультація психіатра
067 113 42 54

У повсякденному житті ми часто вживаємо слово «стрес» у своєму побуті, маючи на увазі сильні хвилювання, тривогу та переживання. Тим не менш, поняття це набагато ширше і має на увазі під собою реакції організму людини на будь-які подразники і дії ззовні. Причиною можуть бути проблеми на роботі або в особистому житті, порушення режиму харчування або голод, поганий сон або навіть іспит. Навіть коливання атмосферного тиску може бути причиною психічного нездужання людини. На всіх людей такі явища впливають по-різному. І в більшості випадків вони здатні негативно впливати на психічне, соціальне та фізичне функціонування людини.

Стрес та види стресу

Слід розуміти, що стрес – це нормальна реакція організму різні життєві ситуації. Бувають випадки, коли помірне відчуття стресу навіть необхідне та корисне. Особливо в тих випадках, коли потрібна швидка та короткострокова реакція, наприклад, у ситуаціях, небезпечних для життя. Тіло людини при реакції на стресовий фактор дуже швидко реагує, збільшуючи частоту серцевих ударів та дихання. При цьому м’язи починають активно забезпечуватись киснем. Однак, якщо подібна реакція зберігається протягом тижня і більше, то такий стрес може нести дуже згубний ефект для людини.

Найчастіше люди рідко звертають увагу на сильний стрес, симптоми та причини якого важливо знати. Адже це може спричинити несприятливі наслідки для всього організму і викликати серйозні порушення в його роботі.

Психологія стресу має на увазі три основні види даного явища, кожен з яких відрізняється власними особливостями:

  • Гострий емоційний стрес з’являється, найчастіше, за будь-якого хвилюючого моменту (конфліктна, хвилююча і складна ситуація) і є причиною завищених вимог стосовно себе або до оточуючих. Найчастіше це позитивний стрес, оскільки він здатний стимулювати мотивацію або служить захисною реакцією на будь-який подразник. Однак, дуже важливо не перейти межу, адже це може спричинити серйозні фізичні та психічні проблеми. Сюди варто віднести і посттравматичний стрес.
  • Хронічний стрес – тип стресу, що виникає переважно в тих людей, які виявилися заручниками несприятливих ситуацій, коли від людини потрібна постійна пильність – бідність, позбавлення волі, чи війна інші несприятливі обставини. Саме хронічний стрес має на людину найбільш згубний вплив. Як на психіку, і на фізичне здоров’я.
  • Епізодичний стрес гострого характеру пов’язані з відсутністю контролю за ситуацією. Найчастіше, коли люди висувають собі чи оточуючим нереалістичні вимоги, вони схильні до зайвої тривоги та передбачання майбутнього.

При цьому стрес складається з кількох стадій, кожна з яких є небезпечною для людського організму:

  1. Під час фази мобілізації відбувається швидка реакція організму ситуацію. Виділяється кортизол (гормон стресу), адреналін та норадреналін частішає серцебиття.
  2. На фазі опір стрес нікуди не подіється, а людина при цьому продовжує відчувати всі небажані прояви організму, звикаючи до високого рівня артеріального тиску та гормонів.
  3. Якщо нічого не робити, то настає фаза виснаження, для якої характерні навіть депресія, вигоряння та ослаблення імунної системи.

Стрес – симптоми для організму людини

Стресові хвилювання найчастіше негативно впливають на людину, як на її фізичну форму, так і на психіку, а також соціальні аспекти. Різні види та стадії стресу можуть згубно впливати на фізичні функції людини. Він може піддаватися головним болям, проблемам із кровообігом, болям у ділянці живота, запамороченням, прискореному ритму серця. Дуже часто стрес супроводжують розлади шлунка, порушення сну та харчування, а також схильність до частих застуд. Однак, найбільш серйозному негативному впливу схильна наша психіка:

  • часті неврози;
  • гіперчутливість;
  • пригніченість та відчуття безпорадності;
  • засмучення;
  • проблеми із концентрацією уваги;
  • почуття втраченості, проблеми з пам’яттю та багато інших моментів, що мають великий вплив на якість життя людини.

Лікування стресу

Якщо ви помітили за собою або своєю близькою людиною подібну симптоматику, варто звернутися за допомогою до фахівця. Кожен із нас переживає проблеми по-різному, багато хто застосовують у домашніх умовах різні способи боротьби зі стресом. Тим не менш, дуже важлива допомога кваліфікованого психолога чи психотерапевта, консультація невролога. Адже безліч фізичних проявів люди або проживають поодинці, або лікують лише симптоматику. Проте – головною причиною може бути перебування у хронічному стресовому стані. Проблема не піде, якщо ми не позбудемося її причини. У центрі «РІДНІ ЛЮДИ» працюють досвідчені та кваліфіковані фахівці, які допоможуть кожному.

Афанасьєва Яна Петрівна
Автор: Афанасьєва Яна Петрівна Психотерапевт, психолог-аддиктолог Дата:
Працюємо з кожним пацієнтом індивідуально!
Ми багато років працюємо в цій сфері, і знаємо як складно переконати деяких пацієнтів. Наші психологи надають необхідну підтримку в мотивації на лікування хворому та його близьким
personnel
Лікарі клініки Рідні Люди висококваліфіковані спеціалісти, які працюють вже багато років і надают підтримку не тільки хворим але й їх близким.
Маючи високу медичну кваліфікацію, наші лікарі є експертами в своїй галузі.
067 113 42 54