м. Голосіївська
м. Київ, вулиця Старонаводницька 13а.
м. Голосіївська
м. Київ, вулиця Старонаводницька 13а.
067 113 42 54 Цілодобова консультація
Клініка відновної та психосоматичної медицини

Аутизм та розлади аутичного спектру

Аутизм та розлади аутичного спектра - риси розвитку, які впливають на соціальні та комунікативні навички особи. Приватна клініка пропонує індивідуальні підходи та програми лікування для полегшення симптомів цих розладів
067 113 42 54

Спочатку важливо розуміти, що РАС не є захворюванням. Це особливий розлад розвитку людини, який найчастіше починає проявлятися у дитячому віці. Адже головна відмінність у тому, що будь-яка хвороба має початок, якийсь період і обов’язково кінець. А ось розлад аутичного спектру присутній у житті людини від самого її народження.

Аутизм, або РАС (розлад аутичного спектра) являє собою цілу групу різних станів. За даними досліджень і статистики, 1% всіх людей, які проживають на нашій планеті, схильні до цього розладу. Ознаки аутизму може бути виявлено як і ранньому дитинстві так навіть і у зрілому віці. Все тому, що захворювання діагностується, переважно, на пізніх стадіях його розвитку.

Люди, яким міг бути поставлений діагноз РАС, є абсолютно різними. Так, і потреби цих людей можуть істотно відрізнятися. Так само, як і прояв хвороби. Якщо одні люди цілком здатні самостійно жити і доглядати за собою, то ті, які страждають на більш серйозні порушення, потребують піклування і догляд до кінця свого життя. При цьому догляд за людьми, які страждають на РАС, повинен супроводжуватися не тільки місцевим доглядом, але й різними діями соціального характеру на більш високому рівні.

Причини аутизму

Аутизм – це особлива група розладів аутичного спектру. При цьому для людей характерна наявність певних труднощів у спілкуванні та соціальній взаємодії з іншими людьми. Крім того, здібності та потреби людей з аутизмом можуть змінюватись і бути абсолютно різними. Дуже часто аутизм у дітей стає перешкодою для отримання нормальної освіти та роботи надалі.

Згідно з дослідженнями багатьох наукових діячів, існує безліч факторів, які так чи інакше впливають на можливість розвитку даного порушення та прояви РАС у дітей. До них відноситься як генетика так і умови навколишнього середовища. Також, варто зазначити, що не існує жодних даних, згідно яких можна було б пов’язати будь-яку дитячу вакцину з проявом захворювання та сприяння збільшенню ризиків розвитку аутизму. Навіть якщо це частковий аутизм у дітей.

Аутизм: симптоми та можливі прояви. Ранні ознаки аутизму у дітей

Найчастіше дитячий аутизм може бути діагностований у віці до 3-х років, але іноді статися це може і трохи пізніше, на більш пізніх стадіях розвитку. Адже особливості людини мають суто індивідуальний характер.

Аутизм у дітей має такі ознаки:

 • У дитини може спостерігатися підвищена усидливість, навмисна компульсивна та стереотипна поведінка. Найчастіше діти виконують всі свої дії у певній послідовності. А іноді є ще й надмірна вибірковість.
 • Такі діти мають особливі труднощі при будь-якому контакті з зовнішнім світом та його жителями. А іноді взагалі його уникають. Вони можуть не посміхатися, не відгукуватися, коли їх звуть на ім’я або зовсім не реагувати на сторонніх людей. Такі діти не люблять зорового контакту, не розуміють прояви емоцій і самі їх ніяк не виявляють навіть у старшому віці.
 • Характерною ознакою можна назвати надмірно високу чутливість до світла, різких або гучних звуків.
 • Якщо дитина перебуває в грудному віці, при спробі взяти її на руки може не виявляти жодних реакцій у відповідь, а то й зовсім активно чинити опір цій дії з боку дорослих.

Дитячий та дорослий аутизм: прояви та види

Найважливішими ознаками того, що дитина має аутизм чи розлад аутичного спектра, вважається замкнутість, обмеженість інтересів і навіть великі проблеми у спілкуванні з іншими людьми.

Аутизм у дорослих та дітей може бути кількох видів:

 1. Атиповий аутизм (нетиповий аутизм);
 2. Хибний аутизм;
 3. Синдром Ретт;
 4. Високофункціональний аутизм;
 5. Первозивні неспецифічні порушення;
 6. Синдром Аспергера (у дорослих та у дітей може мати місце).

Якщо ми розглядаємо симптоми аутизму в більш зрілому віці, до них можуть належати кілька груп симптомів:

 • Симптоми емоційного та поведінкового характеру. Насамперед ознаки аутизму в дорослих – це нездатність людини до емпатії і поведінка, що постійно повторюється.
 • Комунікативні симптоми ґрунтуються на труднощах у спілкуванні з іншими людьми.
 • Проблеми координації. Справа зовсім не в незграбності. А ось нездатність виконувати елементарні побутові завдання може суттєво погіршити нормальну життєдіяльність хворого.

Лікування аутизму у клініці «РІДНІ ЛЮДИ»

Навіть якщо у вас, або у вашого близького діагностована легка форма аутизму, дуже важливим є своєчасне звернення до фахівця за кваліфікованою та грамотною допомогою. Звичайно, позбутися захворювання не вдасться. Однак, завдяки грамотно проведеному діагностуванню та складанню правильного діагнозу допоможе обрати найбільш вдалі методики коригування мовлення та поведінкових реакцій.

При порушеннях аутичного спектра необхідне виконання різних терапевтичних дій, наприклад застосування поведінкової та корекційної терапії. Не менш важливим буде використання різних медикаментів, вибір яких залежить від кожного індивідуального випадку. У приватній психіатричній клініці “РІДНІ ЛЮДИ” знають, як допомогти вашій близькій людині набути впевненості у собі, завтрашньому дні та налагодити нормальне життя.

Афанасьєва Яна Петрівна
Автор: Афанасьєва Яна Петрівна Психотерапевт, психолог-аддиктолог Дата:
Працюємо з кожним пацієнтом індивідуально!
Ми багато років працюємо в цій сфері, і знаємо як складно переконати деяких пацієнтів. Наші психологи надають необхідну підтримку в мотивації на лікування хворому та його близьким
personnel
Лікарі клініки Рідні Люди висококваліфіковані спеціалісти, які працюють вже багато років і надают підтримку не тільки хворим але й їх близким.
Маючи високу медичну кваліфікацію, наші лікарі є експертами в своїй галузі.
067 113 42 54