м. Голосіївська
м. Київ, вулиця Старонаводницька 13а.
м. Голосіївська
м. Київ, вулиця Старонаводницька 13а.
067 113 42 54 Цілодобова консультація
Клініка відновної та психосоматичної медицини

Посттравматичний стресовий розлад – симптоми та лікування

Особливості лікування посттравматичного стресового розладу. Приватна психоневрологічна клініка РІДНІ ЛЮДИ, консультація психіатра
067 113 42 54

Напевно, кожен з тих чи інших ситуації відчував певні переживання. Вони можуть значно засмучувати або навіть завдавати вам болю. Однак, існують і такі випадки, коли певні події не тільки сильно засмучують, а й неймовірно шкідливі для організму загалом та нервової системи зокрема. Погодьтеся, існує велика різниця між засмученими подіями та тими, які здатні нас травмувати. У світі люди отримують різні травми з багатьох джерел. Це може бути смерть близької людини, війна або будь-яка інша подія, яка загрожує життю. Як наслідок людина відчуває певні фізичні та психологічні реакції, які здатні продовжуватися роками, переростаючи у ПТСР (PTSD).

Що являє собою посттравматичний стресовий розлад?

ПТСР – це розлад нервової системи, який може спостерігатися після певних видів стресу в деяких людей і негативно впливати на їхнє повсякденне життя. Точнісінько невідомо, чому одні люди можуть переживати у своєму житті посттравматичний синдром у той час, як у інших після пережитих негативних подій він не виявляється. Тим не менш, можна виділити кілька факторів, які можуть спонукати цю хворобу:

  • почуття страху, своєї безпорадності, відчуття сильного страху після пережитої травми;
  • відсутність підтримки соціуму після пережитої травми;
  • неможливість впоратися з емоціями після події та наявність додаткових стресових обставин;
  • наявність інших психічних розладів або тривале вживання психоактивних речовин (наприклад, за наявності депресії чи безсоння).

Найчастіше перші симптоми спостерігаються у людини у перші місяці після пережитого стресу. Проте бувають випадки, коли вони не виявляються місяці, а то й роки.

Причини ПТСР

Посттравматичний синдром причини може мати такі:

  • війна, катастрофа чи терористичний акт;
  • стихійне лихо;
  • серйозна аварія чи аварія;
  • насильство фізичного чи сексуального характеру;
  • дитяче насильство, домашнє насильство чи інше жорстоке поводження;
  • події на роботі, що травмують;
  • наявність серйозних проблем, пов’язаних зі здоров’ям, включаючи тяжкі захворювання, перенесені
  • складні операції та ін.

Насправді абсолютно будь-яка ситуація, що травмує, може викликати в людини жах, який надалі переростає в більш серйозні проблеми з психічним здоров’ям.

ПТСР: симптоми

Посттравматичний стрес часто проявляється у перший місяць після того, що сталося. Всі симптоми можна розділити на чотири умовні симптоматичні комплекси:
Наявність нав’язливих спогадів. Це стосується і кошмарних снів ночами, і негативної реакції на все, що може нагадувати подію, що відбулася.

Людина починає уникати всього того, що може нагадати їй про подію: місць, людей, думок та ін.
Спостерігаються різкі негативні зміни у мисленні та поведінці людини. Це може виявляється в негативному відношенні до себе або до оточуючих, відчуття безнадійності, відсутності інтересу до чогось.
У хворого починають відбуватися зміни реакцій як психологічного характеру, так і фізичного. Це можуть бути, наприклад, проблеми зі сном, відчуття постійної небезпеки та ін.

Крім того, якщо ми розглядаємо ПТСР у дітей, малюк може відтворювати ті події, які його травмували у вигляді гри. Також його можуть почати відвідувати лякаючі сни (як пов’язані з травматичною подією, так і немає). Якщо ви помітили за своєю дитиною подібні зміни, слід терміново звернутися за допомогою до фахівця.

Методики діагностики ПТСР

Найчастіше даний діагноз встановлюється лікарем на підставі скарг пацієнта на пережитий стрес, травми, негативні події з наявністю вищеописаних симптомів. Сама ж діагностика забезпечується кількома методами:

  1. При фізичному огляді пацієнта. Так, можуть бути виявлені фізичні проблеми зі здоров’ям, на тлі яких розвивається синдром.
  2. Психологічна оцінка стану людини. При цьому обговорюються ознаки та симптоми захворювання.
  3. Також згадуються й стресові події.
  4. Проведення тестів визначення наявності ПТСР, які є спеціальні опитувальники.

Як допомогти людині з ПТСР?

Посттравматичний синдром лікування пов’язане, перш за все, з позбавленням від емоційних та фізичних симптомів, а також передбачає допомогу людині ефективніше і швидше впоратися з травмованою пережитою подією. Зазвичай реабілітація включає психотерапію разом із медикаментозним лікуванням.

Якщо у вас або вашого близького спостерігаються схожі симптоми після великого стресу, варто звернутися за допомогою до фахівця, який допоможе впоратися з потрясінням.

Афанасьєва Яна Петрівна
Автор: Афанасьєва Яна Петрівна Психотерапевт, психолог-аддиктолог Дата:
Працюємо з кожним пацієнтом індивідуально!
Ми багато років працюємо в цій сфері, і знаємо як складно переконати деяких пацієнтів. Наші психологи надають необхідну підтримку в мотивації на лікування хворому та його близьким
personnel
Лікарі клініки Рідні Люди висококваліфіковані спеціалісти, які працюють вже багато років і надают підтримку не тільки хворим але й їх близким.
Маючи високу медичну кваліфікацію, наші лікарі є експертами в своїй галузі.
067 113 42 54