м. Голосіївська
м. Київ, вулиця Старонаводницька 13а.
м. Голосіївська
м. Київ, вулиця Старонаводницька 13а.
067 113 42 54 Цілодобова консультація
Клініка відновної та психосоматичної медицини

Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР)

Лікування обсесивно-компульсивного розладу (ОКР) у приватній психіатричній клініці «РІДНІ ЛЮДИ»
067 113 42 54

Обсесивно-компульсивний розлад – це психічне захворювання під час якого людини відчуває гостре бажання проробляти якусь одну дію. Це пов’язано з тим, що хворого відвідують нав’язливі думки і образи, які викликають почуття стресу і тривоги, а повторення однієї дії допомагає від них позбавитися. Лікування звичайно включає в себе психотерапію і лікування медикаментами.

Цим розладом частіше за все страждають жінки, а загальна кількість хворих ДКР становить близько 1-2% від усього населення.

Клінічні прояви ОКР

Обсессії вдають із себе різні нав’язливі думки, образи або спонукання, які провокують появу стресу і тривожності. В основному тема таких думок пов’язана з можливістю зараження чи іншою небезпекою, яка може загрожувати здоров’ю або життю людини. Наприклад, можуть з’являтися думки про необхідність мити руки якомога частіше, так як в противному випадку може статися зараження через бруд, що знаходиться на руках.

Всі подібні думки доставляють дискомфорт хворому, які в свою чергу намагаються позбутися від них шляхом ігнорування або усунення їх за допомогою здійснення компульсии.

Компульсії – це повторювана дія, яка, на думку хворих ДКР, необхідна для підтримки нормального стану. Як правило, компульсії допомагають знизити рівень стресу і заспокоюють людину. Серед прикладів подібних дій можна виділити:

  • часте миття рук або прийняття душу;
  • упорядкування свого робочого простору відповідно до визначеної схемою;
  • постійна перевірка чого небудь;
  • створення підрахунків;

Деякі компульсії, або ритуали, можуть бути абсолютно непомітними для сторонніх людей, але при цьому вони завжди виконуються в певному порядку, який відповідає жорсткому плану. Також ритуали можуть бути ніяк не пов’язані з нав’язливим страхом. Але якщо вони мають пряме відношення до страху, то займають велику кількість часу. Наприклад, хворий може дуже довго приймати душ. У підсумку, якщо компульсії приймають надмірний характер, то вони щодня забирають у людини мінімум близько години часу або зовсім заважають йому проводити будь-які дії, відмінні від компульсії.

У більшості випадків хворі приймають той факт, що їх страхи і переконання абсолютно безпідставні, однак деякі з хворих ОКР відмовляються приймати такий факт і продовжують вірити в розумність своїх переконань.

Найчастіше люди намагаються приховати свої ритуали, так як бояться осуду з боку оточуючих, їх продуктивність помітно падає і, як вторинна ознака, виявляється депресія.

Диагностіка ОКР

Постановка діагнозу грунтується на наявності обсессій і компульсії, які займають велику кількість часу або ж приносять значний дискомфорт під час життєдіяльності людини.

Лікування обсесивно-комунікативного розлади, лікування ОКР

Оскільки поки що лікарі не володіють методами впливу на причини розвитку ДКР, то єдиного алгоритму ефективного лікування таких станів не існує. Основні методи корекції обсесивно-комунікативних розладів спрямовані на усунення негативної симптоматики. Найчастіше лікування ДКР реалізується шляхом призначення пацієнтам лікарських засобів, що впливають на біохімічні процеси в ЦНС, зокрема трициклічних антидепресантів, селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну, нормотимічних препаратів, а також нейролептиків. Безпечну та ефективну схему терапії людині може запропонувати лише досвідчений лікар-психіатр.

Лікування обсесивно-комунікативного розладу потребує застосування методів психотерапії. Вони можуть проводитися в умовах стаціонару або амбулаторно. Серед основних напрямів психотерапії, які є максимально ефективними при ДКР, слід зазначити:

  1. когнітивно-поведінкова терапія для боротьби з настирливими думками, яка на тлі медикаментозного лікування дозволяє виробити стійкі психологічні рефлекси, що блокують патологічну симптоматику;
  2. групова терапія, що реалізується у формі взаємодії пацієнта з іншими особами з ДКР та допомагає нормалізувати комунікативні навички;
  3. гіпнотерапія та методи релаксації.

Найкращих результатів у лікуванні обсесивно-комунікативних розладів дозволяє досягти правильне поєднання медикаментозної терапії та методів психокорекції. У той час, як застосування у хворих на монотерапію лікарських засобів практично завжди веде до виникнення рецидиву захворювання.

Зазвичай проводиться терапія, заснована на поступовому контакті з ситуаціями, що викликають виникнення обсессій. Однак під час таких контактів рекомендується утриматися від виконання звичних ритуалів. Цей метод дозволяє викликати звикання до стресових ситуацій і тим самим зменшити рівень тривоги.

Також досить ефективно лікування медикаментами, але дози, необхідні при лікуванні ОКР, часто перевищують звичайне кількість препарату. У важкий випадках використовують відразу обидва методи, тому що такий спосіб є найбільш ефективним.

Афанасьєва Яна Петрівна
Автор: Афанасьєва Яна Петрівна Психотерапевт, психолог-аддиктолог Дата:
Працюємо з кожним пацієнтом індивідуально!
Ми багато років працюємо в цій сфері, і знаємо як складно переконати деяких пацієнтів. Наші психологи надають необхідну підтримку в мотивації на лікування хворому та його близьким
personnel
Лікарі клініки Рідні Люди висококваліфіковані спеціалісти, які працюють вже багато років і надают підтримку не тільки хворим але й їх близким.
Маючи високу медичну кваліфікацію, наші лікарі є експертами в своїй галузі.
067 113 42 54