м. Голосіївська
м. Київ, вулиця Старонаводницька 13а.
м. Голосіївська
м. Київ, вулиця Старонаводницька 13а.
067 113 42 54 Цілодобова консультація
Клініка відновної та психосоматичної медицини

Лікування, причини і профілактика фобій

Лікування фобій та їх профілактика у приватній психіатричній клініці «РІДНІ ЛЮДИ»
067 113 42 54

Відчувати страх нормально тільки якщо ситуація по-справжньому небезпечна. В інших же випадках нав’язливе почуття страху, яке з’являється перед предметами чи ситуаціями безпечного характеру, буде фобією. Зазвичай людина відчуває почуття паніки навіть при думці про лякаючу її подію. При цьому можуть виявлятися такі симптоми, як прискорене серцебиття, порушення дихання та запаморочення.

Самопочуття людини різко погіршується. Під час нападу з’являється бажання втекти від свого страху, щоб ніяким чином з ним не контактувати. В основному люди, які мають будь-які фобії, цілком розуміють необгрунтованість свого страху, але все одно не можуть подолати цю недугу без сторонньої допомоги.

Фахівці наших клінік роблять усе можливе, щоб допомогти позбутися фобій, не завдавши при цьому шкоди для здоров’я. Всі вони мають великий досвід і вже допомогли не одному десятку пацієнтів.

Чому розвиваються фобії

Психічні фактори – це основні причини розвитку фобій. До таких факторів можна віднести:

  • велика кількість стресових ситуацій;
  • тривале проживання в повній ізоляції від соціуму;
  • наявність занадто великого почуття відповідальності або ж просто “синдрому відмінника”;
  • занадто великі вимоги до себе при низькій самооцінці;
  • важкі ситуації в дитячому або підлітковому віці, які могли призвести до психологічних травм;
  • зациклення уваги тільки на негативних подіях або просто негативне сприйняття всього життя в цілому.

Подальше лікування цього розладу залежить від чинників через які воно розвинулося. Крім психічних факторів є і менш поширені, такі як:

  • деякі соціальні чинники;
  • різні особливості організму;
  • генетична схильність.

При виявленні у себе або свого близького фобії, слід якомога швидше звернутися за допомогою і почати лікування. Це пов’язано з тим, що з фобіями дуже складно вести звичайне життя, яка не буде супроводжуватися постійним і нав’язливим страхом. До того ж напади фобій по своїй симптоматиці дуже схожі на панічні атаки.

Ознаки, що вказують на необхідність допомоги психолога

Вкрай рекомендується відвідати психолога, якщо ви помітили наступні симптоми:

  • схожий з панічною атакою стан, що супроводжується необґрунтованим страхом;
  • не можна логічно пояснити причину страху;
  • дискомфорт при спілкуванні зводить будь-який контакт з близькими і рідними на мінімум;
  • місця з великою кількістю людей викликають дискомфорт і бажання ізолюватися від суспільства.

Нав’язливі страхи обмежують людину і не дають їй вести звичайний спосіб життя. Але завдяки сучасним методикам, можна назавжди позбутися від фобій і повернутися до звичайного життя.

Принцип лікування фобій

Правильно встановити фобію і призначити лікування зможе тільки лікар, так як всього налічується більше 500 фобій, кожна з якої вимагає особливого лікування і має певні симптоми. Для кожного випадку використовується певний набір методик, але деякі поради підходять для всіх людей, що мають нав’язливі страхи. До таких порад можна віднести наступне:

  • бажано вміти згладжувати негативні ситуації, які викликають стрес;
  • добре допомагає вміння повністю розслабитися на заняттях йогою, наприклад;
  • психоактивні препарати негативно впливають на перебіг лікування, тому слід звести їх споживання на мінімум;
  • слід пам’ятати, що на відновлення організму, котрий пережив багато стресу, потрібно багато часу;
  • завжди варто залишатися в готовності до зустрічі зі своїм страхом.

Топ-5 найбільш відомих фобій

1. Ніктофібоя – найбільш поширений страх, відомий людству, який проявляється острахом темряви. Він характеризується появою уявних ситуацій і часто супроводжується панічними атаками. Такі люди бояться залишатися в темряві, у них порушується сон, від чого страждає психіка і фізичне здоров’я.

Професійне лікування ніктофобії рекомендовано особам, які не здатні самостійно подолати страх темряви. Терапією стану займається психотерапевт, який застосовує по відношенню до пацієнта гіпноз, спеціальні тренінги, розслаблюючі методики. При загостренні фобії людині призначають заспокійливі препарати.

2. Арахнофобія – це страх павуків, який мають мільйони людей. Згідно зі статистикою, фобія частіше зустрічається серед пацієнток жіночої статі. Однак є чимало чоловіків, які також відчувають страх перед павуками.

В якості ефективної терапії найкращим чином зарекомендували себе поведінкові методики. Лікування Арахнофобії рекомендують проводити шляхом зіштовхування людини з його страхом. Для цього пацієнтові влаштовують контакт з членистоногих, аж до дотиків.

3. Акрофобія – боязнь висоти. Цей страх супроводжується панічними атаками, тому такі люди вважають за краще уникати знаходження в висотних будівлях, підйомів в ліфті, перебування в гірській місцевості або на інших підвищеннях.

Для лікування акрофобію часто використовують методику візуалізації, коли людині пропонується постійно представляти себе на висоті, плавно переходячи від уявних ситуації до реальних дій. Також непогані результати в терапії страху досягаються в процесі навчання пацієнта самоконтролю, коли відбувається блокування фобії на гормональному рівні.

4. Клаустрофобія або страх замкнутих приміщень зустрічається в однаковій мірі серед представників обох статей. Такі люди бояться перебувати в маленьких кімнатах, ліфтах, тощо. Іноді напад паніки може спровокувати навіть одягання через голову тісного одягу.

Лікування клаустрофобії базується на навчанні людини методам релаксації. Непогано справляється із завданням контроль дихання і прийоми відволікання. При вираженому неспокої пацієнтові призначають прийом транквілізаторів і антидепресантів.

5. Тріпанофобія – поширений страх сучасності, коли людина сильно боїться ін’єкцій і голок. Люди, які страждають тріпанофобіей, можуть втратити свідомість від однієї думки про майбутню процедуру, тому намагаються уникати відвідування лікарів.

Сучасне лікування тріпанофобіі реалізується шляхом призначення пацієнтам курсів психотерапії і автотренінгів. Таким людям рекомендується займатися йогою і іншими методиками релаксації. Медикаментозна терапія застосовується вкрай рідко, тільки у випадках розвитку панічної атаки.

Фобії можуть дуже негативно впливати на життя людини, псувати її кар’єру і відносини з оточуючими. Тому важливо звернутися за допомогою лікарів, які допоможуть дійти до одужання.

Афанасьєва Яна Петрівна
Автор: Афанасьєва Яна Петрівна Психотерапевт, психолог-аддиктолог Дата:
Працюємо з кожним пацієнтом індивідуально!
Ми багато років працюємо в цій сфері, і знаємо як складно переконати деяких пацієнтів. Наші психологи надають необхідну підтримку в мотивації на лікування хворому та його близьким
personnel
Лікарі клініки Рідні Люди висококваліфіковані спеціалісти, які працюють вже багато років і надают підтримку не тільки хворим але й їх близким.
Маючи високу медичну кваліфікацію, наші лікарі є експертами в своїй галузі.
067 113 42 54