м. Голосіївська
м. Київ, вулиця Старонаводницька 13а.
м. Голосіївська
м. Київ, вулиця Старонаводницька 13а.
067 113 42 54 Цілодобова консультація
Клініка відновної та психосоматичної медицини

Біполярний розлад – симптоми, причини, лікування

Лікування біполярного розладу у приватній психіатричній клініці «РІДНІ ЛЮДИ»
067 113 42 54

Біполярний розлад – це захворювання, яким страждає багато людей у всьому світі. Недуга характеризується зміною настрою від депресивного до бажання здійснювати подвиги. Якщо коливання настрою часті, то це завжди помітно оточуючим, так як вони колосальні.

Що таке біполярний розлад

Порушення психіки, яке супроводжується енергетичними перепадами, зміною настрою, які можуть привести до негативних наслідків. Захворювання в хронічній формі заважає дорослим людям працювати, а дітям вчитися, взаємодіяти з однолітками, а в особливо важких випадках призводить до суїциду. Наслідки біполярного розладу приносять страждання не тільки хворій людині, а й його рідним і близьким.

Але на відміну від інших психічних захворювань, біполярний розлад добре лікується, та якщо людина страждає на хронічну форму, то необхідна постійна профілактика, щоб людина могла відчувати себе повноцінним членом суспільства. Група ризику: підлітки і учні старших класів.

Визначити цю патологію дуже складно, нерідкі випадки, коли діагностувати її у людей вдається вже в похилому віці. Існує 2 типи порушень в емоційній поведінці, при цьому вони повністю протилежні. У кожної людини трапляються зміни настрою: ми то сміємося, то плачемо на перший погляд без причини.

У пацієнтів з біполярним розладом все відбувається на межі від глибокої депресії до маніакального стану – це може тривати роками.

Причини виникнення Біполярного розладу

На жаль, істинної першопричини даного захворювання до сьогоднішнього часу виявити не вдалося – це скоріше сукупність певних чинників. Фахівці схиляються до твердження, що визначальну роль відіграє спадковість, до якої додається індивідуальність психіки конкретної людини.

Вчені активно вивчають структуру головного мозку людини, який страждав біполярним розладом. Вони визначили, що він сильно відрізняється від мозку здорового індивідуума. Згодом вдасться зрозуміти причини виникнення патології і ставити діагноз на ранніх стадіях розвитку захворювання.

На даний момент причинами цієї недуги вважаються:

  • перебування в постійному стресі;
  • вживання алкоголю або наркотиків;
  • побічні ефекти від надмірного прийому лікарських препаратів.

Симптоми біполярного розладу

У пацієнта протягом усього життя глибока депресія змінюється манією. У момент регресії симптоми припиняються, але в однієї третини пацієнтів «світлих» проміжків не настає зовсім. Хвороба прогресує вранці і в денні години – ввечері вона затухає.

У моменти загострення хворі починають сильно втрачати вагу, так як у них спостерігається втрата апетиту, відсутність смаку. Люди в похилому віці перебувають в тривожному стані, їх не відпускає відчуття тривоги.

Типи біполярного розладу

Перший тип – основні симптоми проявляються в легкій формі.

Другий – симптоми стають більш вираженими, спостерігається гіпоманія і глибокий депресивний стан. При цьому у більшості пацієнтів симптоми змінюються по кілька разів на день. Варто відзначити, що жінки частіше страждають симптомами другого типу.

Якщо захворювання переросло в маніакальну фазу, то у неї розрізняють 5 стадій:

  1. Гіпоманіакальна – розсіяна увага, швидке, переривчасте мовлення, періоди фізичної активності, що змінюються просто гарним настроєм. Під час розмови хворий перескакує з однієї теми на іншу.

  2. Виражена манія – відсутність уваги, гучна незв’язна мова, сміх без причини. З’являється манія величі. У людини з’являються ідеї, які здійснити неможливо. Сон стає неспокійним і нетривалим за часом.

  3. Стадія маніакального шаленства – хвороба прогресує максимально: некерована поведінка, незв’язна мова, хаотичні рухи. З такою людиною неможливо розмовляти, вона розмовляє уривками фраз.

  4. Стадія заспокоєння, але при цьому людина перебуває в ейфорії.

  5. Реактивна – людина майже повертається до нормального стану з деякою загальмованістю.

У фазі депресії розрізняють чотири стадії:

  • початкова стадія зумовлена зниженням працездатності, погіршенням настрою, слабшає життєвий тонус, людина втрачає сон;
  • друга стадія – депресія наростає, з’являється загальмованість руху, втрачається апетит, з’являється безсоння, працездатність на нулі;
  • наступна стадія – максимальний рівень депресії. Хворий перестає розмовляти, відповідає на запитання пошепки й односкладовими реченнями. Тривалий час перебуває в нерухомому стані. З’являються суїцидальні думки, людина вважає себе нікчемною і непотрібною;
  • реактивна стадія, коли хворий поступово повертається до нормального життя.

Неможливо точно визначити тривалість тієї чи іншої стадії, але пацієнт відчуває наближення загострення і точно визначенний певний симптом. Часто людина, що страждає біполярним розладом, передчуває загострення і прислухається до свого стану.

Лікування Біполярного розладу

Якщо говорити про терапію цього захворювання, то вона повинна бути комплексна і сучасна. Психіатр призначає різні препарати з прийомом по строго певній схемі, яку порушувати не можна. При цьому враховується не тільки тривалість захворювання, але і тяжкість його перебігу.

При біполярному розладі пацієнтові призначають такі препарати:

  • нейролептики;
  • антидепресанти;
  • транквілізатори.

Часто лікарі застосовують при лікуванні цієї недуги монотерапию – одномоментна терапія одним лікарським препаратом. Це робиться для того, щоб простежити динаміку ефективності засобу і зробити висновки щодо доцільності його застосування. Точної схеми лікування біполярного розладу немає, тому багато лікарів при призначенні препаратів діють наосліп.

Основне завдання подібної терапії – стабілізація емоційного стану хворого. Варто розуміти, що підібрати лікування дуже складно, так як кожен пацієнт реагує на той чи інший фармакологічний засіб по-різному в залежності від стану нервової системи. Нерідкі випадки, коли лікар кілька разів помиляється з лікуванням, перш ніж підбере необхідну систему. Але як тільки розробляється правильний курс, стан пацієнта вдається стабілізувати дуже швидко.

Обов’язково для пацієнтів застосовується не тільки індивідуальна психотерапія, а й групові заняття. Застосування медикаментозного і психотерапевтичного лікування разом дає можливість не тільки швидко впоратися з недугою, а й досягти тривалої ремісії.

Афанасьєва Яна Петрівна
Автор: Афанасьєва Яна Петрівна Психотерапевт, психолог-аддиктолог Дата:
Працюємо з кожним пацієнтом індивідуально!
Ми багато років працюємо в цій сфері, і знаємо як складно переконати деяких пацієнтів. Наші психологи надають необхідну підтримку в мотивації на лікування хворому та його близьким
personnel
Лікарі клініки Рідні Люди висококваліфіковані спеціалісти, які працюють вже багато років і надают підтримку не тільки хворим але й їх близким.
Маючи високу медичну кваліфікацію, наші лікарі є експертами в своїй галузі.
067 113 42 54