Порушення сну для сучасної людини є однією з найпоширеніших проблем. Вся згубність цього психічного розладу обумовлена погіршенням фізичного та емоційного здоров’я людини. Більшість із тих, хто зазнав цього захворювання, змушені приймати снодійні препарати для нормалізації сну. Тим не менш, це жодним чином не є виходом із ситуації. Якщо ви або близька вам людина зіткнулися з подібною проблемою, слід негайно записатися на консультацію до психотерапевта, який зможе не лише оцінити стан клієнта, але й знайти причину реакції організму.
Найчастіше подібні розлади сну у дорослих людей можуть бути викликані як однією з причин, так і цілим комплексом. Це може бути і алкоголізм хворого, і стресове перезбудження, навіть деякі медичні проблеми. Що характерно, порушення сну можуть виникати у всіх незалежно від їхнього віку або соціального становища. Однак, якщо ніяк не вирішувати проблему, вона згодом може лише посилитись.
Порушення сну: причини виникнення
Абсолютно всі причини порушення сну можна розділити на великі групи: зовнішні і внутрішні. Так, зовнішні причини не залежать від здоров’я пацієнта або його психоемоційного фону. До таких факторів можна віднести такі:
- Порушення режиму сну при ненормованому робочому графіку, наявності частих відряджень і неможливості засипання по тому самому графіку.
- Відсутність гармонійних умов нормального сну. Сюди відноситься і підвищена шумність, висока вологість, некомфортна температура та ін.
- Наявність стресових ситуацій, пов’язаних з різними зовнішніми обставинами (робочі проблеми, сімейні або близькими людьми).
- Внутрішні проблеми, які здатні спровокувати розлад сну являють собою широкий спектр проблем:
- Залежне стан (наркоманія, алкоголізм);
- Наявність проблем з неврологією або соматичних захворювань;
- Патології в організмі людини, через які вона відчуває гострий або ниючий біль і не в змозі нормально спати та інші проблеми.
Важливо пам’ятати, якщо у вас безсоння, причини порушення сну досить складно визначити самостійно без допомоги спеціаліста. Дуже важливо в такому разі пройти обстеження та дізнатися про причини розладу, щоб мати можливість налагодити сон та почуватися фізично здоровим та активним.
Порушення сну: неврологія та симптоматика
Порушення сну – це серйозний психічний розлад, який характеризується низкою симптомів:
- людина часто та систематично прокидається серед ночі;
- йому важко засипати увечері;
- підвищена сонливість упродовж дня;
- повна відсутність сну (безсоння при тривожному розладі та різних стресових ситуаціях).
Крім всього вищезгаданого людина може відчувати й інші небажані прояви, наприклад, душевний дискомфорт або занепад фізичних сил.
Розлад сну: види порушення
Порушення сну у дорослих та дітей можуть суттєво відрізнятися у зв’язку з різною природою виникнення проблеми:
- Паросомнія. Розлад утворюється на тлі порушення роботи органів та систем організму людини на патологічному рівні. Подібні розлади часто протікають з енурезом, епілептичними нападами або сомнамбулізмом.
- Інсомнія характеризується великими труднощами при засипанні і найчастіше виникає внаслідок прийому наркотиків, алкоголю чи психотропних препаратів.
- При гіперсомнії спостерігається підвищена сонливість.
Важливо пам’ятати, що симптоми в різних випадках розладу сну можуть істотно відрізнятися один від одного і залежать від індивідуальних особливостей організму самої людини.
Лікування порушень сну
Будь-яке порушення сну лікування вимагає негайного. Для поліпшення стану людини важливим є своєчасне звернення до фахівців. Впоратися з цією проблемою допоможуть психологи, а також застосування широкого спектра терапевтичних методів, головним завданням яких є усунення першорядної причини безсоння та інших розладів цього типу.
Найчастіше психологічне лікування використовується у тих випадках, коли проблеми зі сном спричинені стресовими ситуаціями, будь-якими потрясіннями емоційного плану, депресією чи навіть численними неврозами.
Дуже важливо, що будь-яке лікування призначається виключно після консультації з фахівцем клініки та на підставі проведених аналізів. Це важливо, адже в ряді випадків потрібна не лише робота психолога чи психотерапевта, а й прийом медикаментозних засобів. Так, найчастіше застосовуються препарати на основі бензодіазепіну, а також антидепресанти та нейролептики, що характеризуються седативними властивостями.