Обсесивно-компульсивний розлад – це психічне захворювання під час якого людини відчуває гостре бажання проробляти якусь одну дію. Це пов’язано з тим, що хворого відвідують нав’язливі думки і образи, які викликають почуття стресу і тривоги, а повторення однієї дії допомагає від них позбавитися. Лікування звичайно включає в себе психотерапію і лікування медикаментами.
Цим розладом частіше за все страждають жінки, а загальна кількість хворих ДКР становить близько 1-2% від усього населення.
Клінічні прояви ОКР
Обсессії вдають із себе різні нав’язливі думки, образи або спонукання, які провокують появу стресу і тривожності. В основному тема таких думок пов’язана з можливістю зараження чи іншою небезпекою, яка може загрожувати здоров’ю або життю людини. Наприклад, можуть з’являтися думки про необхідність мити руки якомога частіше, так як в противному випадку може статися зараження через бруд, що знаходиться на руках.
Всі подібні думки доставляють дискомфорт хворому, які в свою чергу намагаються позбутися від них шляхом ігнорування або усунення їх за допомогою здійснення компульсии.
Компульсії – це повторювана дія, яка, на думку хворих ДКР, необхідна для підтримки нормального стану. Як правило, компульсії допомагають знизити рівень стресу і заспокоюють людину. Серед прикладів подібних дій можна виділити:
- часте миття рук або прийняття душу;
- упорядкування свого робочого простору відповідно до визначеної схемою;
- постійна перевірка чого небудь;
- створення підрахунків;
Деякі компульсії, або ритуали, можуть бути абсолютно непомітними для сторонніх людей, але при цьому вони завжди виконуються в певному порядку, який відповідає жорсткому плану. Також ритуали можуть бути ніяк не пов’язані з нав’язливим страхом. Але якщо вони мають пряме відношення до страху, то займають велику кількість часу. Наприклад, хворий може дуже довго приймати душ. У підсумку, якщо компульсії приймають надмірний характер, то вони щодня забирають у людини мінімум близько години часу або зовсім заважають йому проводити будь-які дії, відмінні від компульсії.
У більшості випадків хворі приймають той факт, що їх страхи і переконання абсолютно безпідставні, однак деякі з хворих ОКР відмовляються приймати такий факт і продовжують вірити в розумність своїх переконань.
Найчастіше люди намагаються приховати свої ритуали, так як бояться осуду з боку оточуючих, їх продуктивність помітно падає і, як вторинна ознака, виявляється депресія.
Диагностіка ОКР
Постановка діагнозу грунтується на наявності обсессій і компульсії, які займають велику кількість часу або ж приносять значний дискомфорт під час життєдіяльності людини.
Лікування обсесивно-комунікативного розлади, лікування ОКР
Оскільки поки що лікарі не володіють методами впливу на причини розвитку ДКР, то єдиного алгоритму ефективного лікування таких станів не існує. Основні методи корекції обсесивно-комунікативних розладів спрямовані на усунення негативної симптоматики. Найчастіше лікування ДКР реалізується шляхом призначення пацієнтам лікарських засобів, що впливають на біохімічні процеси в ЦНС, зокрема трициклічних антидепресантів, селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну, нормотимічних препаратів, а також нейролептиків. Безпечну та ефективну схему терапії людині може запропонувати лише досвідчений лікар-психіатр.
Лікування обсесивно-комунікативного розладу потребує застосування методів психотерапії. Вони можуть проводитися в умовах стаціонару або амбулаторно. Серед основних напрямів психотерапії, які є максимально ефективними при ДКР, слід зазначити:
- когнітивно-поведінкова терапія для боротьби з настирливими думками, яка на тлі медикаментозного лікування дозволяє виробити стійкі психологічні рефлекси, що блокують патологічну симптоматику;
- групова терапія, що реалізується у формі взаємодії пацієнта з іншими особами з ДКР та допомагає нормалізувати комунікативні навички;
- гіпнотерапія та методи релаксації.
Найкращих результатів у лікуванні обсесивно-комунікативних розладів дозволяє досягти правильне поєднання медикаментозної терапії та методів психокорекції. У той час, як застосування у хворих на монотерапію лікарських засобів практично завжди веде до виникнення рецидиву захворювання.
Зазвичай проводиться терапія, заснована на поступовому контакті з ситуаціями, що викликають виникнення обсессій. Однак під час таких контактів рекомендується утриматися від виконання звичних ритуалів. Цей метод дозволяє викликати звикання до стресових ситуацій і тим самим зменшити рівень тривоги.
Також досить ефективно лікування медикаментами, але дози, необхідні при лікуванні ОКР, часто перевищують звичайне кількість препарату. У важкий випадках використовують відразу обидва методи, тому що такий спосіб є найбільш ефективним.