м. Голосіївська
м. Київ, вулиця Старонаводницька 13а.
м. Голосіївська
м. Київ, вулиця Старонаводницька 13а.
067 113 42 54 Цілодобова консультація
Клініка відновної та психосоматичної медицини

Які види РХП існують?

Види розладу харчової поведінки. Рекомендації щодо лікування. Приватна психоневрологічна клініка РІДНІ ЛЮДИ, консультація психіатра
067 113 42 54

Розлад харчової поведінки є психічним захворюванням, під час якого його ставлення до їжі вважається негативним та згубно позначається на стані фізичного здоров’я. Це ж стосується рухової активності людини, її ставлення до власного фізичного образу та деякі інші уявлення про себе. Подібні розлади пов’язані насамперед із порушенням харчового режиму. Найчастіше подібна поведінка людини обумовлюється низькою самооцінкою, прагненням ігнорувати свої внутрішні відчуття та почуття, блокуванням гніву та образи.

Існує кілька видів порушення харчової поведінки, кожен із яких серйозно відбивається на стані людського здоров’я, маючи серйозні наслідки. У приватній психіатричній клініці «РІДНІ ЛЮДИ» допоможуть позбутися РХП (розлад харчової поведінки) та покращити якість життя пацієнта. А методична робота з психологом дозволить полюбити себе у своєму тілі і підвищити самооцінку, позбутися сковуючого душевного болю.

Ознаки РХП – як розпізнати хворобу?

Насамперед, варто розуміти, що РХП – це проблема набагато серйозніша, ніж може здатися на перший погляд. Це не просто погані звички у харчуванні. У такому стані людина потребує термінового психологічного та медичного втручання. Адже першою головною ознакою хвороби є нездатність хворого контролювати та своєчасно вживати їжу. І якщо не лікувати проблеми харчової поведінки, може дійти аж до смерті.

Дане психічне розлад може мати безліч симптомів, індивідуально в кожному конкретному випадку, в тому числі і при РХП у підлітків:

  • надмірна худорлявість, яка проявляється на тлі великого бажання схуднути;
  • відмова від їжі протягом тривалого періоду;
  • страх набрати зайву вагу;
  • наявність великого обсягу виснажливих тренувань та відсутність при цьому належного збалансованого харчування;
  • запасання продуктів у невідповідних місцях;
  • практика очищення організму з допомогою виклику блювоти чи клізм;
  • різка зміна у звичках харчування;
  • зайве переїдання у порівнянні зі звичайним станом;
  • активне захоплення всілякими дієтами та практичне застосування найрізноманітніших способів схуднути, включаючи голодування, монодієти та ін.

Причини РХП – особливості походження розладу

Існує безліч факторів, які можуть вплинути на виникнення розладу харчової поведінки, лікування якого обов’язково провести якнайшвидше, поки людину ще можна повернути в нормальний фізичний та психологічний стан. Проте, варто розуміти, що це захворювання не залежить від віку пацієнта. Так, останнім часом все більше спостерігається випадків порушення харчової поведінки у дітей. У цьому серед причин появи розлади можна назвати генетичну схильність, низьку самооцінку. У багатьох хвороба починає активно розвиватися у зв’язку з будь-яким стресом (певними життєвими ситуаціями, змінами у сімейному чи особистому житті, соціальними проблемами). Так чи інакше, а хвороба потребує негайного втручання фахівців та допомоги з боку психологів, дієтологів та інших медичних працівників.

Види РХП та їх особливості

  1. Нервова анорексія – справжній бич сучасності. Нею страждають ті, хто охоплений страхом погладшати і робить все можливе, щоб схуднути. Анорексія супроводжується частим виміром своєї ваги, малою кількістю їжі та вживанням строго певних продуктів харчування. Анорексія, залежно від стадії, може навіть спричинити припинення менструального циклу у жінок. Найчастіше подібне захворювання зустрічається у молодих дівчат та підлітків. Тим не менш, у групі ризику знаходяться деякі чоловіки. Оскільки нервова анорексія дуже впливає на психіку людини, лікують її переважно амбулаторно. Однак, при наполегливій відмові від їжі пацієнтів все ж таки поміщають у стаціонар.
  2. Булімія супроводжується нападами надмірного переїдання з подальшим викликом блювоти. Хворі часто вживають сечогінні засоби, не вживають їжу в компанії інших людей, а іноді можуть взагалі голодувати протягом тривалого періоду. За відсутності належного лікування наслідки булімії можуть бути досить плачевними. Найчастіше захворювання схильні до людей, схильних до контролю та надмірного перфекціонізму.
  3. Компульсивне переїдання призводить до надмірного набору ваги. Дуже часто хворі страждають від зайвої ваги, інколи ж і від ожиріння. Різниця з булімією в тому, що при цьому розладі очищення організму відсутні.
  4. Орторексія характеризується нав’язливим прагненням до правильного та здорового харчування. Найчастіше людина відмовляє собі у своїх харчових бажаннях і замінює їх нелюбими, але такими «корисними» продуктами.
  5. Парарексія характеризується вживанням як їжа неїстівних предметів, наприклад, землі, піску, пластика, папери.

Який би тип розладу харчової поведінки не був присутній у людини, дуже важливим є своєчасне звернення за допомогою до кваліфікованих психотерапевтів. У клініці “РІДНІ ЛЮДИ” допоможуть кожному.

Афанасьєва Яна Петрівна
Автор: Афанасьєва Яна Петрівна Психотерапевт, психолог-аддиктолог Дата:
Працюємо з кожним пацієнтом індивідуально!
Ми багато років працюємо в цій сфері, і знаємо як складно переконати деяких пацієнтів. Наші психологи надають необхідну підтримку в мотивації на лікування хворому та його близьким
personnel
Лікарі клініки Рідні Люди висококваліфіковані спеціалісти, які працюють вже багато років і надают підтримку не тільки хворим але й їх близким.
Маючи високу медичну кваліфікацію, наші лікарі є експертами в своїй галузі.
067 113 42 54