м. Голосіївська
м. Київ, вулиця Старонаводницька 13а.
м. Голосіївська
м. Київ, вулиця Старонаводницька 13а.
067 113 42 54 Цілодобова консультація
Клініка відновної та психосоматичної медицини

Лікування харчових розладів

Лікування харчових розладів (РПП) у приватній психіатричній клініці «РІДНІ ЛЮДИ»
067 113 42 54

Харчові розлади – це нездорове ставлення до їжі, своєю фізичної активності і зовнішнім виглядом. Неприйняття себе, знаходження людини в постійному стресі є наслідком появи таких захворювань як булімія, анорексія і компульсивний переїдання і так далі.

Ці захворювання виникають при порушені психологічного стану, коли пацієнт не може прийняти себе таким, яким він є і намагається вдосконалити своє тіло за допомогою дієт і спортивних навантажень.

Причини виникнення харчових розладів

Основний симптом всіх перерахованих вище захворювань – ненормальна харчова поведінка і незадоволеність своїм зовнішнім виглядом. Не дивлячись на те, що недуга може наздогнати людини в будь-якому віці, частіше за все харчовими розладами страждають молоді представниці прекрасної статі.

Аномальна харчова поведінка часто пов’язана з психічними факторами і особливостями особистості, наприклад:

  • низька самооцінка;
  • сильна залежність від сторонньої думки;
  • потреба людини в увазі та постійному схваленні;
  • бажання мати постійний контроль над тим, що відбувається, яке спрямоване на власне тіло;
  • прагнення досягти ідеалу краси.

Всі ці зачатки неправильного харчової поведінки закладаються в ранньому віці, цьому сприяють:

  • високі вимоги до дівчинки з боку одного з батьків, які вона не може виконати через свої здібності;
  • відсутність підтримки в складних ситуаціях;
  • невиправдано завищені вимоги, які дитина виконати не в змозі;
  • дитина не отримує належної уваги від батька або матері;
  • докори з боку близьких родичів, спрямовані на зовнішній вигляд;
  • проблеми з батьками в підлітковому віці, коли вони намагаються відокремити від себе підлітка, який до цього ще не готовий або навпаки надмірна опіка.

Вчені стверджують, що харчові розлади найчастіше виникають у людей з нестійкою психікою при впливі з боку життєвих обставин.

Основні види харчових розладів

Наслідки неправильнї харчовї поведінки не такі нешкідливі, як вважають деякі. Серед психічних порушень за рівнем смертності на першому місці стоїть булімія і анорексія. Саме у хворих цими недугами найчастіше трапляються спроби суїциду. Розглянемо докладніше основні види харчових розладів.

Анорексія

Основний симптом – бажання схуднути, навіть коли необхідні результати досягнуті. У більшості випадків людина продовжує сидіти на виснажливих дієтах, коли співвідношення маси тіла і росту доходить до критичних параметрів. Хворий навантажує свій організм фізичними вправами, але при цьому намагається недоїдати. Така поведінка обумовлена страхом набору ваги.

Якщо не почати лікувати захворювання вчасно у людини виникає супутня недуга – глибока депресія.

За статистикою в групі ризику знаходяться дівчата молодого віку, які женуться за ідеалами краси і мають високі амбіції. На анорексію може захворіти абсолютно будь-яка людина, якщо її головною метою є худоба. Схильність до даного захворювання може бути спадковою або поведінковою. У будинку, де до їжі виявляють нездорове ставлення, будуть рости діти з такими ж поглядами як у батьків.

Незважаючи на те, що анорексія захворювання дуже небезпечне і може привести до летального результату, своєчасне звернення до спеціалізованої клініки дає шанс на успішне зцілення від недуги. В першу чергу пацієнт проходить психологічне лікування, спрямоване на прийняття себе, правильне ставлення до їжі і нормалізацію ваги. Лікар може призначити сімейну терапію з складанням плану харчування. В особливо важких випадках застосовують медикаментозне лікування.

Булімія

Ще один харчовий розлад, відмінною рисою якого є надмірний прийом їжі, після якого людина викликає у себе блювоту. При такій поведінці хворий відчуває сором і незручність, тому намагається зберегти свої дії потай від оточуючих. Психологічно людина не може контролювати себе в процесі прийому їжі, тому після їжі змушений позбавлятися від вмісту шлунка. Як і в першому випадку, пацієнт прагне схуднути за всяку ціну, так як має занижену самооцінку і високі вимоги до стану своєї фігури.

Шкода від булімії колосальна:

  • порушення в організмі сольового балансу;
  • руйнування зубної емалі;
  • серцева аритмія;
  • порушення менструального циклу;
  • постійні набряки;
  • болі та депресія.

Фактори, які призводять до даного захворювання схожі з описаними раніше, але лікування має деякі відмінності – необхідно не тільки психологічно підготувати людину до прийняття себе, але і відновити організм після численних переїдань і викликання блювоти.

Атипові розлади

Це найпоширеніший діагноз – розлад харчової поведінки, але без певної симптоматики. Наприклад, якщо у дівчини порушився менструальний цикл, але при цьому анорексія не спостерігається – це атиповий розлад поведінки.

Компульсивне переїдання

Атипова патологія, наслідком якої є ожиріння. Обжерливість – надмірне поглинання їжі без подальшого її видалення з організму. Хворому прописують часті перекуси невеликими порціями, які пропускати не можна – це може привести до переїдання під час іншого прийому їжі.

М’язова дисморфія

Захворювання обумовлене сильним бажанням наростити м’язову масу за допомогою шкідливих для організму речовин або гормонів. Основною причиною даної поведінки є психологічний розлад – людина вважає себе занадто слабкою і худою.

Oрторексія

Нав’язливе бажання харчуватися правильно – хворий зациклюється на складанні плану харчування, при цьому дуже багато часу витрачає на приготуванні 100% здорової їжі. Наслідком такої поведінки стає анорексія.

Всі перераховані вище розлади зустрічаються як у чоловіків, так і у жінок, але перші найбільш схильні до таких захворювань як м’язова дисморфія і орторексія, а другі схильні до булімії і анорексії.

На закінчення

У більшості випадків в клініку хворі з харчовими розладами потрапляють в запущеній стадії захворювання – це обумовлено тим, що багато людей не сприймають харчові розлади всерйоз. Родичі пацієнтів впевнені в тому, що неадекватне харчова поведінка, це всього лише примха, яка пройде з віком, і починають турбуватися, коли процес стає незворотнім.

Тільки своєчасне звернення до фахівців і призначення правильного курсу терапії допоможе пацієнтові не тільки відновити своє здоров’я, але і повністю скорегувати харчову поведінку.

Афанасьєва Яна Петрівна
Автор: Афанасьєва Яна Петрівна Психотерапевт, психолог-аддиктолог Дата:
Працюємо з кожним пацієнтом індивідуально!
Ми багато років працюємо в цій сфері, і знаємо як складно переконати деяких пацієнтів. Наші психологи надають необхідну підтримку в мотивації на лікування хворому та його близьким
personnel
Лікарі клініки Рідні Люди висококваліфіковані спеціалісти, які працюють вже багато років і надают підтримку не тільки хворим але й їх близким.
Маючи високу медичну кваліфікацію, наші лікарі є експертами в своїй галузі.
067 113 42 54