Лікування шизофренії, процес тривалий і не простий.До пацієнта необхідний правильний підхід, з застосуванням точної діагностики, так як симптоматика захворювання має свої нюанси і особливості. Тільки досвідчений фахівець може призначити правильно медикаментозне і психосоматичне лікування.
Що таке шизофренія
Шизофренія – це розлад психіки, який супроводжується розпадами емоційних і розумових процесів. У пацієнта спостерігаються слухові галюцинації, втрата працездатності, параноїдне марення, деорганізованность мислення й мови.
Дослідження показали, що 0,6% всього населення хворіють на шизофренію, при цьому показники між чоловіками і жінками практично рівні. Єдина різниця – пік захворюваності у останніх настає в 29-32 роки, це на 5 років пізніше, ніж у чоловічого населення.
Захворювання часто супроводжується тривогою, депресивними станами, тривожними розладами, алкоголізмом і наркоманією. При шизофренії ризик розвитку суїцидальних нахилів зростає в рази.
Шизофренія – це причина виходу на інвалідність, вона стоїть третьою у списку після деменції і тетраплегії. Недуга тягне за собою втрати здатності адаптуватися в суспільстві, людина втрачає роботу, здатність адаптуватися до реалій.
Цікавий факт! Міські жителі частіше страждають на шизофренію в порівнянні з сільським населенням, та причину такого поділу вчені до цих пір не встановили.
Загальні ознаки – як виявляється шизофренія
Саме в підлітковий період починають проявлятися виражені клінічні ознаки. Стан, який передує захворюванню триває близько 2 років.
Перші ознаки
Виявляються поступово, з часом доповнюються і прогресують:
- уповільнена мова, прості відповіді;
- емоційна нестабільність – людина уникає прямого погляду;
- відсутність зосередженості, ослаблення уваги;
- підозрілість;
- втрата інтересу до життя;
- маячні ідеї та поява галюцинацій.
4 ознаки які пов’язані з напрямками роботи мозку:
-
Асоціативний дефект проявляється в нездатності вести розгорнутий діалог, незв’язне мовлення з односкладовими відповідями.
-
Аутизм – життя у своєму світі з одноманітними інтересами та діями. Втрата почуття гумору і шаблонність мислення.
-
Афективна неадекватність – невідповідність емоційного стану навколишнім подіям, наприклад у стресовій ситуації людина починає істерично сміятися.
-
Амбівалентність – суперечливість почуттів, коли пацієнт одночасно ненавидить і любить.
Якщо всі перераховані вище ознаки спостерігаються в однієї людини, то він втрачає інтерес до життя, спілкуванню, навколишнього світу і замикається в собі. При цьому можуть виникнути нові прихильності, наприклад фанатичне захоплення релігією чи філософією.
Якщо говорити про симптоматику, то вона може бути позитивною або негативною.
Позитивні симптоми:
- галюцинації в будь-яких проявах: слухові, тактильні, зорові, смакові;
- марення – присутність поруч інопланетян або відчуття впливу чаклунства чи гіпнозу;
- манія переслідування або величі, самозвинувачення;
- порушення координації рухів – пацієнт часто впадає в ступор або стає надмірно збудженим;
- розлад мовлення;
- нав’язливі ідеї.
Негативні симптоми:
- емоційний дисбаланс;
- апатія, дезорганізація, бажання залишитися на самоті;
- незадоволеність усім, що відбувається навколо;
- розлад волі – нездатність самостійно прийняти навіть найпростіші рішення.
- Вчинення протиправних діянь;
- відмова від їжі, звуження кола інтересів, відсутність інтересу до власної гігієни;
- прояв агресії, жорстокості, злості.
Форми шизофренії
Існує багато видів шизофренії, які проявляються в різних формах. Класифікацію провів психіатр Шнайдер – він виділив психіатричні симптоми, які допомагають відрізнити шизофренію від схожих захворювань.
Симптоми 1 рангу:
- маячні ідеї про вплив зовнішніх чинників і сил;
- голоси, які можуть вести діалог або давати оцінку думкам і діям людини;
- відчуття того, що власні думки чують оточуючі люди.
У західних країнах шизофренію поділяють на:
- уповільнену;
- просту;
- кататонічну (дезорганізовану);
- паронаїдальну;
- залишкову.
Ще 2 підтипи виділив МКБ: проста шизофренія і пост-шизофренічна депресія.
Як встановлюється діагноз
Захворювання діагностується за допомогою аналізу поведінки пацієнта і його скарг на власний стан. Психотерапевт розмовляє з людиною, вислуховує його скарги, оцінює отриману інформацію. Якщо виникають сумніви, то проводяться бесіди з родичами, друзями і колегами. Після цього проводиться клінічна оцінка хворого психологом і психіатром, що включає психіатричний анамнез і аналіз статусу пацієнта.
Лабораторного тестування шизофренічних відхилень на даний момент немає. Для діагностування шизофренії застосовуються стандартні критерії, симптоми, їх тяжкість і тривалість.
Лікування шизофренії
Методи залежать від тяжкості недуги. Базові ліки – це:
- нейролептики;
- ноотропи;
- комплекс вітамінів;
- антидепресанти.
Часто хворий на початковій стадії розвитку шизофренії відмовляється відвідувати клініку або лягати в стаціонар, в цьому випадку важливо викликати психіатра на будинок.
Вилікувати шизофренію не просто, так як вона супроводжується супутніми розладами: депресіями, психозами, наркоманією, алкоголізмом і так далі. Саме тому в кожному випадку призначення ліків і вітамінних комплексів буде суто індивідуальним.
Методика лікування шизофренії
Варто розуміти, що великою шизофренію можна завдати шкоди не тільки оточуючим, але і своєму здоров’ю, тому дуже важливо, щоб пацієнет був постійно під наглядом фахівців. Під час стаціонарного лікування хворий проходить:
- прийом медикаментів;
- реабілітаційні курси;
- бесіди з психотерапевтом.
Терапія під час нападу
Коли у хворого починається психоз, необхідно терміново вжити заходи для проведення купирующего лікування. В сучасній медицині застосовуються різні препарати з групи антипсихотиков (нейролептиків). Найдієвішими ліками вважаються атипові препарати, вони відмінно усувають психоз і усувають продуктивні симптоми у вигляді галюцинацій і марення. Крім цього вони здатні мінімізувати дефект мови, загальмованість мислення, пам’яті, коригують поведінку.
Ці препарати не тільки виключають основну симптоматику шизофренії, але і ліквідують негативну симптоматику хвороби, що необхідно для підтримки стану людини в тривалій ремісії.
Що необхідно для успішного лікування?
Тільки індивідуальний підхід до кожного пацієнта і грамотно складений план лікування, дозволить домогтися успіху в боротьбі з цим важким захворюванням.
На закінчення
Шизофренія – важке захворювання, яке псує життя не тільки пацієнтові, але і його рідним і близьким. Щоб полегшити страждання хворого, необхідний індивідуальний підхід, який забезпечують фахівці нашої клініки на кожному етапі лікування.
Кваліфікований персонал, великий вибір лікарських препаратів, затишна і доброзичлива атмосфера, цілодобовий контроль – це основні переваги стаціонару в клініці «РІДНІ ЛЮДИ».