м. Голосіївська
м. Київ, вулиця Старонаводницька 13а.
м. Голосіївська
м. Київ, вулиця Старонаводницька 13а.
067 113 42 54 Цілодобова консультація
Клініка відновної та психосоматичної медицини

Що таке генералізований тривожний розлад

Генералізований тривожний розлад- ознаки та лікування. Приватна психоневрологічна клініка РІДНІ ЛЮДИ, консультація психіатра
067 113 42 54

Усі інколи бояться. Коли небезпека неминуча, страх виконує важливу захисну функцію: він наводить тіло у стан бойової готовності, щоб він міг швидко зреагувати. Але тривоги за майбутнє, роботу чи сім’ю також можуть захистити. Наприклад, від необережних вчинків та потрапляння у скрутну ситуацію. Однак, коли страхи беруть гору, вони стають тягарем. Постраждалі турбуються майже постійно і про все на світі. Коли вони затьмарюють собою всі і зовсім не проходять, можливо, у вас розвинувся тривожний розлад (ГТР). Самостійно вийти із цього стану складно. Тим не менш, різні методи лікування можуть допомогти.

Генералізоване тривожне розлад симптоми: як розпізнати

Генералізоване розлад може виявлятися як психічно, і фізично. Психологічні скарги включають стійкі, нереалістичні та перебільшені страхи, що стосуються різних сфер життя. Вони не є відповіддю на загрозу і не обмежуються якоюсь конкретною річчю чи ситуацією.

Наприклад, такі чоловіки чи жінки в якийсь момент переживають, що їхній партнер потрапить в аварію дорогою на роботу. Наступного моменту вони побоюються, що їхня дитина буде збита; потім, що вони втратять свій ключ і, нарешті, наступного дня у них трапиться серцевий напад. Ви турбуєтеся практично про все — велике, маленьке і навіть про незначне. Така сталість суттєво обмежує повсякденне життя та затьмарює настрій. Генералізована тривога посилює відчуття того, що життя більше не варте того, щоб жити, особливо якщо ви в той же час перебуваєте в депресії.

У відповідь на страх надниркові залози виділяють гормон адреналін. Він прискорює багато функцій організму – зазвичай для короткочасного підвищення пильності та реакції: серце б’ється швидше, дихання стає коротким і поверховим. Це зазвичай лише короткочасний стан фізичної тривоги з прискореним серцебиттям або прискореним серцебиттям, а задишка часто триває довше. Тоді це переживається як дуже неприємне. Інші симптоми включають сонливість, нервозність чи запаморочення. Також поширені тремтіння, пітливість, м’язова напруга та проблеми зі шлунком. Постійне занепокоєння втомлює і призводить до проблем із концентрацією уваги та сном. Якщо страх виникає лише у певних ситуаціях, це, мабуть, не гтр психіатрія. Раптове початок панічних атак не є характерною ознакою.

Генералізований тривожний розлад причин до кінця не вивчений. Ймовірно, грають роль як фізичні, і психологічні чинники. Деякі пережили тяжку травму, втрату або велику кількість випробувань, таких як сильний сімейний стрес або постійне тяжке робоче навантаження, в дитинстві або в пізнішому віці. Є також дані про те, що в деяких сім’ях частіше трапляються випадки. Іноді є результатом іншого стану, наприклад, депресії або паніки, або пов’язано з залежністю. Але це може статися без видимої причини.

Генералізований тривожний розлад лікування та терапія

За оцінками, близько 5% всіх людей отримують діагноз розлад протягом свого життя. Жінки хворіють у два рази частіше, ніж чоловіки. Зазвичай починається в середньому дорослому віці, але іноді вже в дитинстві або навіть у похилому віці. Зазвичай воно розвивається повільно. Можливі фізичні симптоми, такі як тахікардія, спочатку непомітні як ознаки хвороби. Лише поступово вони все більше обмежують повсякденне життя та самопочуття. Виражена хвороба дуже стійка. Часто на його подолання йде багато місяців чи років. Доти постраждалі також відчувають фази з менш вираженою тривогою.

Лікування генералізованого тривожного розладу декількома способами:

  • психологічні та психотерапевтичні методи – до них належать такі процедури, як когнітивно-поведінкова терапія. З їхньою допомогою ви зможете навчитися контролювати та змінювати свої думки;
  • принципи релаксації, такі як аутогенне тренування або дихальні вправи, допоможуть вам розслабитися і краще впоратися зі стресом. Вони також часто використовуються у контексті психотерапії.

Ліки – деякі антидепресанти особливо підходять для лікування. У групах самодопомоги можна обмінюватися ідеями з іншими постраждалими. Це також допомагає отримати достовірну інформацію про хворобу – чи то в книгах, брошурах чи в Інтернеті. Хоча не можна очікувати, що будь-який метод забезпечить швидке та легке «лікування», вони забезпечують полегшення та покращення боротьби зі страхом. Часто це помітно за кілька тижнів. Завдяки терпінню та допомозі терапевта багатьом людям вдається з часом подолати.

Афанасьєва Яна Петрівна
Автор: Афанасьєва Яна Петрівна Психотерапевт, психолог-аддиктолог Дата:
Працюємо з кожним пацієнтом індивідуально!
Ми багато років працюємо в цій сфері, і знаємо як складно переконати деяких пацієнтів. Наші психологи надають необхідну підтримку в мотивації на лікування хворому та його близьким
personnel
Лікарі клініки Рідні Люди висококваліфіковані спеціалісти, які працюють вже багато років і надают підтримку не тільки хворим але й їх близким.
Маючи високу медичну кваліфікацію, наші лікарі є експертами в своїй галузі.
067 113 42 54