Деменція або старече недоумство – патологічний стан набутого характеру, яке супроводжується погіршенням або повною втратою когнітивних функцій (зниження пам’яті, погіршення уваги і здатності концентруватися, розмірковувати, тощо). Ця недуга пов’язаний з величезною кількістю нейродегенеративних процесів в головному відділі ЦНС, спровокованих хворобою Альцгеймера, Паркінсона, розсіяним склерозом, хронічним алкоголізмом та іншими.
Деменція має важкі наслідки і суттєво погіршує якість життя хворої людини. Захворювання має три ступеня тяжкості, в залежності від основних проявів недуги і наявності ускладнень:
Перша стадія– деменція легкого ступеня. Такі люди зберігають здатність займатися повсякденними справами і самостійно вести домашнє господарство. У них виникають когнітивні труднощі, які стають явно вираженими при попаданні людини в нові ситуативні умови. Пацієнтам складно засвоїти недавно отриману інформацію.
Друга стадія– деменція середнього ступеня. Виражена втрата пам’яті, в результаті чого людина не здатна жити самостійно. Такі пацієнти здатні тільки до відтворення добре завчених дій. Свіжа інформація не залишається в пам’яті довго. Іноді вона утримується протягом кількох секунд. Людині складно пригадати своє ім’я, місце проживання, родичів.
Третя стадія – деменція важкого ступеня. Характеризується повною втратою пам’яті. Людина не здатна самостійно себе обслуговувати, він не сприймає нову інформацію і втрачає засвоєну раніше. Хворий не дізнається своїх близьких родичів, власний будинок, де прожив багато років, особисті речі.
Дивовижний факт. Деякі люди з деменцією дуже страждають від наслідків цього патологічного стану, тоді як інші пацієнти спокійно продовжують вести самостійне життя. Секрет подібного явища криється в когнітивному резерві, який представляє собою накопичені в процесі життя знання, які допомагають пригнічувати симптоми розвивається деменції.
Дійсно, регулярні тренування і самонавчання дозволяють головного мозку поліпшити нейронну активність і підвищити його адаптивні властивості. Постійний тренінг когнітивних функцій допомагає організму протистояти деменції і продовжити повноцінне життя з можливістю самостійно господарювати.