Розлад особистості-це захворювання, яке характеризується змінами в поведінці людини і відхиленням від встановлених норм. У той же час, здатність адаптуватися в суспільстві втрачається.
Причини захворювання
Важко встановити конкретну причину розладу особистості, але можна визначити кілька чинників, які могли б зробити свій внесок у його розвиток. Основними факторами розладу є травми голови, соціальні чинники та спадковість. Наприклад, у людей, чиї батьки мали алкогольну або наркозалежність, а також психічні розлади – найбільш схильні до хвороби.
У деяких випадках, після отримання психологічних або травматичних травм головного мозку в ранньому віці, будь-який соціальний фактор може виступати в якості каталізатора для розвитку особистих розладів.
Симптоми розладу особистості
Кожен тип розладу особистості характеризується певними симптомами, але кожен з них має на увазі труднощі в адаптації в суспільстві. Крім того, існує ряд основних симптомів, серед яких можна виділити відсутність емоцій, підозри, апатичний стан по відношенню до сексу, підозра у близьких людей в ненадійності, ізоляції, в деяких випадках можливі надмірні забобони або підвищений інтерес до всього містичного.
Також іноді людина з розладом особистості може проявляти непокірність, бути безвідповідальною, їй може бути або абсолютно байдуже на себе, або ж навпаки, вона може проявляти надто багато уваги по відношенню до себе, здатна на дії, що суперечать соціальним нормам.
Діагностика захворювання
Щоб діагностувати розлад особистості, необхідно встановити чітку лінію, що розмежовує відхилення психіки і нормальну поведінку. Часто для діагностування розладу вдаються до допомоги рідних хворого, адже тільки вони можуть розповісти про всі особливості його характеру та поведінки.
Лікарю не просто визначити, що саме спричинило розвиток розладу. Захворювання діагностується, як правило, якщо поведінка пацієнта не відповідає встановленим нормам і може спричиняти незручності оточенню або ж йому самому. Таким чином, виявивши в себе або своїх близьких будь-які ознаки розладу особистості, слід якнайшвидше звернутися по кваліфіковану допомогу.
Лікування розладу особистості
Лікування розладу особистості в більшості клінічних випадків проводять амбулаторно після визначення тактики терапії з виділенням основних методів психокорекції. Іноді пацієнту необхідне стаціонарне лікування. Воно потрібне при виникненні складних декомпенсованих ситуацій і виражених ознак розладу. Найефективнішими за такого варіанту розвитку подій є короткочасна психотерапія і медикаментозна психотропна корекція в умовах стаціонару.
Зазвичай для лікування використовують один або кілька з наявних типів психотерапії. Їх усього три: індивідуальна терапія, сімейна та групова. Лікування медикаментами ж не дає необхідного результату і тому не може застосовуватися як основне лікування. Використання нейролептиків і зовсім часто вважається абсолютно непотрібним, оскільки найоптимальнішим лікуванням є саме сеанси психотерапії.
Примусове лікування пацієнтів практикується в разі необхідності проведення терапії у засуджених осіб, які страждають на різні форми розладу особистості. Таке можливо, якщо ув’язнений самостійно завдає собі ушкоджень, перебуває в стані сильного збудження або проявляє агресивну поведінку щодо оточуючих.
Профілактика розладу особистості
Щоб запобігти захворюванню, необхідно знизити рівень стресу до мінімуму, а також виключити з навколишнього середовища людей, які негативно впливають на психічне здоров’я людини. У той же час, ви повинні витратити багато часу з вашою родиною і звернути увагу на їх поведінку.