м. Голосіївська
м. Київ, вулиця Старонаводницька 13а.
м. Голосіївська
м. Київ, вулиця Старонаводницька 13а.
067 113 42 54 Цілодобова консультація
Клініка відновної та психосоматичної медицини

Рекурентний депресивний розлад

Що таке рекурентний депресивний розлад, ознаки та лікування. Приватна психоневрологічна клініка РІДНІ ЛЮДИ, консультація психіатра
067 113 42 54

Рекурентна депресія – розлад, що характеризується епізодами депресії, які регулярно повторюються. При цьому депресивні епізоди можуть мати різний ступінь тяжкості. У цьому відсутні маніакальні епізоди.

Головні симптоми розладу

Рекурентний депресивний розлад має такі симптоми:

  • Рівень самооцінки істотно знижується, при цьому зростає рівень невпевненості у власних силах.
  • Людина досить швидко втрачає сили, внаслідок чого хворого переслідує відчуття втоми.
  • Поганий настрій і відчуття втоми.
  • Рекурентний депресивний розлад, прогноз якого буде визначено після обстеження, також призводить до серйозних порушень сну. Це може бути як безсоння, так і переривання сну.
  • Страждає також апетит, що призводить до зниження ваги.
  • Втрата інтересу до навколишньої дійсності, роботи і навіть членів сім’ї.
  • Почуття провини без видимої на те причини.
  • Думки про суїцид, спроби накласти на себе руки.
  • Втрата інтересу до життя.

Перш ніж ми поговоримо про те, чи можна вилікувати рекурентний депресивний розлад, обговоримо основний симптом – депресивні епізоди, що повторюються. Тривалість одного епізоду в середньому становить два тижні, а перерва між епізодами – кілька місяців.

Але маніакальних епізодів немає. Якщо стався маніакальний епізод, фахівцям необхідно змінити діагноз. Коли було діагностовано рекурентний депресивний розлад, лікування має бути розпочато негайно. Адже в такому стані людина не здатна працювати, підтримувати комунікацію з оточуючими та небезпечна для себе.

Причини розвитку розладу

Основною причиною, через яку розвивається рекурентна депресія, є порушення обміну ключових гормонів, які відповідають за передачу імпульсів. Виділити єдину причину того, чому відбуваються ці зміни, важко.

Сьогодні фахівці виділяють кілька причин, які можуть спричинити розлад:

  • Генетика. Тому необхідно звернути увагу на те, чи були аналогічні захворювання у кровних родичів.
  • Депресію, яку було перенесено раніше.
  • Психологічні травми, які відбувалися із людиною раніше. Це може бути сильний стрес, психологічні захворювання, а також насильство або катастрофи.

Тому якщо було діагностовано рекурентну депресію, лікування має бути професійним і підібраним індивідуально. Отже, при виявленні перших ознак необхідно звернутися за допомогою до фахівців.

Лікування розладу

Рекурентний депресивний розлад, симптоми якого ми описали вище, можна вилікувати, повернувши людину до повноцінного життя. Коли йдеться про легкі форми, фахівцями застосовується когнітивно-поведінкова терапія. При середніх та важких формах також застосовується і медикаментозна підтримка.

Лікування депресивного розладу починається з невеликих дозувань. Їх поступово збільшують, щоб досягти необхідних терапевтичних. Дозування підбирається індивідуально. Спочатку використовують антидепресанти, які приймаються протягом чотирьох тижнів. Якщо після закінчення цього терміну не було помічено позитивних змін, фахівцями призначаються препарати з іншим принципом дії. Паралельно можуть бути призначені препарати, які посилюють дію антидепресантів.

Враховуючи те, що депресивний розлад характеризується епізодами, що повторюються, необхідно застосовувати тривале лікування, яке не може переривати. Першим етапом є зняття гострого стану. Після цього фахівці переходять до підтримуючої терапії. Як правило, лікування триває близько року.

Фахівці також займаються з хворим і навчають запобігати подальшому розвитку розладу. Для цього необхідно навчитися розслаблятися, а також усунути настання епізоду і боротися зі стресами. Фахівці індивідуально підбирають терапевтичні програми, які дозволяють досягти найкращих результатів та зафіксувати їх.

Але досягти помітних поліпшень можливо лише за умови використання комплексного підходу до лікування. Основою є медикаменти, але водночас із хворим працюють і психологи, психотерапевти. Правильно підібрана терапія дозволяє запобігти повторному епізоду та зменшити вплив депресивних симптомів на життя людини.

Пройшовши комплексне лікування, хворий має всі шанси повернутися до повноцінного життя та уникнути повернення повторних епізодів. Також проводиться і сімейна психотерапія, спрямована на відновлення соціального функціонування та налагодження стосунків із близькими, рідними та друзями.

Впоратися з розладом самотужки не вийде. Тому при виявленні перших ознак варто звернутися за допомогою до фахівців, які оперативно підберуть найефективніше лікування.

Афанасьєва Яна Петрівна
Автор: Афанасьєва Яна Петрівна Психотерапевт, психолог-аддиктолог Дата:
Працюємо з кожним пацієнтом індивідуально!
Ми багато років працюємо в цій сфері, і знаємо як складно переконати деяких пацієнтів. Наші психологи надають необхідну підтримку в мотивації на лікування хворому та його близьким
personnel
Лікарі клініки Рідні Люди висококваліфіковані спеціалісти, які працюють вже багато років і надают підтримку не тільки хворим але й їх близким.
Маючи високу медичну кваліфікацію, наші лікарі є експертами в своїй галузі.
067 113 42 54