Існує багато різних думок щодо лікування шизофренії (Україна). У зв’язку з тим, що у багатьох складається неоднозначна думка щодо психіатрів та психотерапевтів, родичі хворого нерідко намагаються лікувати рідну людину, вдаючись виключно до методів психотерапевтичного характеру, ігноруючи при цьому важливість медикаментозного лікування. Але бувають і випадки, у яких все навпаки. При цьому лікування за допомогою ліків виходить на перший план, а психотерапія залишається покинутою. В обох випадках лікування шизофренії виявляється малоефективним. Все тому, що важливо застосовувати одразу три підходи до відновлення хворого: індивідуальний, психотерапевтичний та медикаментозний. Тільки комплексне лікування шизофренії може дати позитивний ефект.
Психотерапія шизофренії та її етапи
Більшість психіатрів визнають недоцільність психотерапевтичного методу у гострий період хвороби. Погодьтеся, важко усунути такі прояви, як галюцинації та маячний стан за допомогою виключно підходу психолога. Проте, насправді все інакше, оскільки навіть такі стану дозволяють краще зрозуміти психотерапевту причини хвороби, отже можливо знайти правильні розв’язання проблеми.
Психотерапія в даному випадку проводиться у три етапи:
- На початку лежить інформаційно-мотиваційний етап. Дуже важливо з самого початку почати доносити до пацієнта про серйозність його хвороби, а також особливості подальшого лікування та можливі ускладнення без такого. Не менш важлива і паралельна робота із родичами пацієнта. Все це допомагає пацієнта на шлях до одужання та усунути існуючу негативну думку щодо таких хворих.
- На наступному етапі відбувається побудова планів. Разом із терапевтом пацієнт починає будувати плани та намічати цілі на найближче майбутнє. При цьому дуже важливо пам’ятати, що специфіка хвороби має на увазі неможливість пацієнта правильно взаємодіяти з навколишнім світом, у тому числі й людьми. Таким чином, найчастіше йдеться про робочу та професійну діяльність, яку людина може контролювати.
- Надалі дуже важливо побудувати гармонізовані відносини з оточуючими. Адже саме особисте життя пацієнта найчастіше страждає найбільшою мірою. Даний етап дозволяє краще усвідомити власний життєвий шлях та зрозуміти, що людині дійсно потрібно, не спираючись на нав’язливі думки та ідеї.
Методи психотерапії при шизофренії та техніки лікування розлади
Сучасне лікування шизофренії спирається використання різних технік. Спочатку важливо навчити пацієнта тверезо оцінювати обставини навколо, а також свої особливості за наявності шизофренії. На перше місце виходить вивчення загального психоемоційного тла пацієнта, систему його думок та цінностей яких той дотримується. Все це допомагає пацієнту розуміти і виявляти, що реально, а що ні, а значить і вибудовувати правильні взаємини з навколишнім світом.
Таким чином, психотерапевт допомагає пацієнту навчитися розрізняти наявні думки та образи, формуючи для цього індивідуальні критерії, завдяки яким хворий зможе знаходити відмінності від об’єктивної реальності. Весь процес вибудовується суто індивідуально, оскільки в кожного пацієнта буде своє значення того чи іншого критерію.
Діагностика шизофренії та якісна робота з психотерапевтом допомагає пацієнту:
- знайти нову стратегію своєї поведінки;
- завдяки деяким методам сприяє заміщенню нереальних образів або маячних думок більш адекватні і реальні;
- за аналогією з умовними рефлексами закріплювати правильні думки та поведінку у своєму повсякденному житті.
Шизофренія у дітей: лікування
Дитяча шизофренія – дуже рідкісне явище. Однак, вона має бути. У процесі лікування захворювання у дітей віком від 3 до 16 років використовуються різні методи:
- Когнітивно-поведінкова терапія, яка важлива у зв’язку з генетичною схильністю до захворювання;
- Психодинамічна терапія допомагає підтримувати нормальні поведінкові відносини із здоровими однолітками дитини;
- Соціальна реабілітація;
- Консультація з сім’єю дитини щодо правильності поведінки на допомогу хворому;
- Підтримка медикаментами для якнайшвидшого отримання оптимального результату лікування.
Можна з упевненістю сказати, що шлях до одужання лежить не лише в бездумному ковтанні медикаментів. Робота з хворим на шизофренію повинна проходити комплексно. У цьому психотерапія обов’язково має орієнтуватися на індивідуальні прояви пацієнта. Навіть якщо має місце уповільнена шизофренія, лікування її має бути грамотно побудоване, щоб досягти максимального ефекту. Тільки тоді робота з лікарем буде справді якісною та плідною.