м. Голосіївська
м. Київ, вулиця Старонаводницька 13а.
м. Голосіївська
м. Київ, вулиця Старонаводницька 13а.
067 113 42 54 Цілодобова консультація
Клініка відновної та психосоматичної медицини

Психічні розлади та їх зв’язок із порушеннями сну

Як психічні розлади пов'язані з порушеннями сну. Приватна психоневрологічна клініка РІДНІ ЛЮДИ, консультація психіатра
067 113 42 54

Багато психічних розладів провокують велику кількість порушень у роботі організму людини. При цьому одним із найпоширеніших моментів є порушення сну. Фахівці в цій галузі (сомнологи) пов’язують проблеми зі сном із такими психічними розладами, як шизофренія, деменція, депресія, неврози, а також з ПТСР та тривожно-фобічними розладами. Іноді розлад сну може бути побічним ефектом під час лікування психофармакологічними засобами. Важливо розуміти, що кожне захворювання психіки тягне за собою свій специфічний вплив на сон людини. Тому залежно від етіології порушень необхідний суворо індивідуальний підхід у лікуванні.

Безсоння та поганий сон – причини розладів сну

Найчастіше, коли мова заходить про порушення сну, найчастіше у лікарській практиці зустрічається саме безсоння, чи інсомнія. Безсоння – це особливий клінічний синдром, для якого характерне постійне повторення порушень процесу засинання (ініціації), тривалості сну, консолідації, якості. При цьому всі ці симптоми виявляються незалежно від часу, наданого для сну, умов. А головною причиною є різні порушення денної діяльності. При цьому інсомнія тягне за собою низку проблем для психіки людини та її фізичного стану. Такі люди відчувають не тільки втому і порушення уваги, але також має місце соціальна дисфункція, проблеми з пам’яттю, настроєм, підвищена дратівливість, запальність, зниження мотивації та ініціативності та багато інших проблем, які за відсутності лікарського втручання можуть спричинити значно серйозніші проблеми.

Доведено, що інсомнія частіше трапляється у жінок, ніж у чоловіків. При цьому чим старша людина, тим більше у неї ризиків сну. Що ж стосується психічних розладів та захворювань, то такі серед таких людей більше половини схильні до безсоння та інших проблем зі сном.

Причини безсоння можуть бути різні. Однак, розглядаючи, від чого може бути безсоння, найчастіше причиною є переважання активуючих мозкових впливів у психічних хворих протягом дня (гіперактивація). Подібні фізіологічні зміни можуть зустрічатися за двох видів факторів:

  • Когнітивних і емоційних – постійне почуття занепокоєння, невміння перемикатися від проблем, які мають місце протягом дня, а також негативні переконання на рахунок власного сну.
  • Біологічні проблеми, у яких мають місце порушення обміну моноамінів, і навіть профілю добової секреції мелатоніну.

Види безсоння

Коли говоримо про безсоння, подібні розлади сну види має такі:

  1. Гостра форма безсоння триває менше 3 місяців і найчастіше проходить самостійно, не вимагаючи лікування. Однак іноді гостра форма може перейти в хронічну.
  2. Хронічна безсоння і порушення сну, причини яких необхідно негайно лікувати, так як це може загрожувати серйозними наслідками для всього людського організму. Якщо ви відзначаєте проблеми зі сном понад 3 місяці, дуже важливо звернутися до фахівця і почати лікування вже зараз.

Уривчастий сон, безсоння та інші порушення сну при психічних розладах

Якщо розглядати людей, які страждають від психічних розладів, то найчастіше виражена проблема зустрічається у людей, які мають розлади настрою. Насамперед – це депресія та біполярний розлад, а також розлади тривожного типу. Майже 90% людей з тяжкою депресією або навіть депресивним розладом борються із проблемами сну. Таким людям властивий поверхневий сон із частими пробудженнями, інсомніями.

Однак, з іншого боку, саме безсоння вважається одним з основних факторів, що провокують у людей психічні захворювання та розлади. Згідно з дослідженнями вчених з усього світу, хронічне безсоння або порушення сну здатні збільшити ризик виникнення важкої депресії більш ніж у 2 рази.

Порушення сну – лікування та перша допомога при безсонні

Безсоння, а також інші проблеми зі сном, причини яких можуть бути короткочасними, так і хронічними, досить непросто вилікувати. При гострому захворюванні можуть допомогти седативні препарати, снодійні засоби. Однак вони не зможуть допомогти при хронічному безсонні, оскільки вони не розраховані для тривалого застосування. А перевищення термінів прийому, зазначеного провідним лікарем, може спричинити серйозні та негативні наслідки для хворого.

На сьогоднішній день одним з найкращих методів у боротьбі з безсонням та іншою симптоматикою психічних розладів людини показує когнітивно-поведінкова терапія. У медичному центрі «РІДНІ ЛЮДИ» досвідчені фахівці допоможуть вам налагодити проблеми зі сном та впоратися з проявами тяжкої депресії, біполярного розладу, шизофренії та інших серйозних психічних захворювань.

Афанасьєва Яна Петрівна
Автор: Афанасьєва Яна Петрівна Психотерапевт, психолог-аддиктолог Дата:
Працюємо з кожним пацієнтом індивідуально!
Ми багато років працюємо в цій сфері, і знаємо як складно переконати деяких пацієнтів. Наші психологи надають необхідну підтримку в мотивації на лікування хворому та його близьким
personnel
Лікарі клініки Рідні Люди висококваліфіковані спеціалісти, які працюють вже багато років і надают підтримку не тільки хворим але й їх близким.
Маючи високу медичну кваліфікацію, наші лікарі є експертами в своїй галузі.
067 113 42 54