Хороший, якісний і тривалий сон дуже важливий у житті кожної людини. Від нього безпосередньо залежить наше благополуччя, працездатність, добрий настрій і навіть загальне самопочуття. Звичайно, багато хто з нас протягом життя може відчувати будь-які короткочасні порушення сну, викликані різними стресовими ситуаціями або переживаннями. При цьому цій проблемі піддаються люди у будь-якому віці. Тим не менш, у ряді випадків порушення сну можуть мати більш тривалий характер. Через це може псуватися не тільки настрій, а й порушуватися нормальна життєдіяльність, що наражається на здоров’я людини. Крім того, часто люди, для яких має місце інверсія сну, можуть навіть не усвідомлювати, що з ними відбувається щось не те. Звичайно, якщо ви помітили такі порушення, слід негайно звернутися до сімейного лікаря або лікаря-терапевта, який зможе відправити на додаткові обстеження та призначити первинне лікування безсоння.
Що являє собою безсоння?
Безсоння також називається «інсомнія». Це особливий патологічний стан, який проявляється не тільки в порушеннях ритму сну вночі, але і присутністю сонливості протягом усього дня. На жаль, розлад сну може бути пусковим механізмом у розвиток більш важких патологій чи проблем зі здоров’ям. І це не лише депресія, а й ожиріння. Якщо проблема повторюється щоночі протягом тривалого часу, є гостра потреба у зверненні до кваліфікованих фахівців. У психіатричній клініці «РІДНІ ЛЮДИ» завжди раді допомогти кожному, хто має проблеми зі сном, чи то уривчастий сон, чи аж до безсоння.
Згідно зі статистикою, кожна людина потребує для нормального функціонування протягом дня близько 6-10 годин сну. Усе має індивідуальний характер. І для кожної людини ці значення є різними. При цьому важливо, щоб сон був не лише тривалий, а й міцний. Однак, внаслідок збою в режимі пізнього засипання, якщо має місце поверхневий сон з частими пробудженнями, людина піддається розвитку стану втоми та зниження загальної концентрації уваги.
Причини безсоння
Якщо ви виявили проблеми зі сном, причини можуть бути найрізноманітнішими. Серед найчастіших можна виділити такі:
- висока перенапруга нервової системи та випробування сильного стресу, якому була схильналюдина;
- виникають необґрунтовані больові відчуття у різних частинах тіла;
- порушується ритм серця;
- печія;
- фізична перевтома і навіть виснаження організму;
- вживання алкоголю чи наркотичних засобів;
- висока продуктивність роботи, особливо у нічний час;
- переїзд в інший часовий пояс та труднощі в акліматизації до нового часу;
- порушення дихальної функції у нічний час доби та багато іншого.
Можна також стверджувати, що серед інших причин безсоння у жінок можна виділити її вагітність, коли гормональний фон змінюється, як, власне, і її фізичний стан. Крім того, до захворювання часто схильні літні люди, а також ті, хто страждає на підвищену нервову збудливість. Не варто забувати, що в багатьох випадках хронічне безсоння може бути викликане і деякими захворюваннями, якими страждає людина, наприклад, серцева недостатність, хвороба Паркінсона або атеросклероз.
Види патології та її симптоми
Види розладів сну залежать від тяжкості та перебігу захворювання:
Транзиторне безсоння проявляється протягом короткого періоду часу. Зазвичай воно пов’язане з перенесеним стресом або
переїздом до іншого часового поясу. Для нього характерний поверхневий сон та інші дрібні проблеми із засипанням.
Гостре безсоння причини може мати такі: стрес або сильна перевтома. Як правило, вона триває не більше місяця. Проте
терміново потребує допомоги спеціаліста та грамотного лікування.
Хронічні проблеми зі сном часто пов’язані з різними соматичними захворюваннями, хронічною перевтомою або постійним
випробуванням стресу. Все це є пусковим механізмом до того, що людина не може заснути або часто прокидається протягом
всієї ночі.
Симптоми безсоння
Симптоми безсоння можуть бути найрізноманітнішими. Проте, вони пов’язані безсумнівно з тривалістю і якістю самого сну. Так, дане захворювання зазвичай проявляє себе так:
- Труднощі в процесі засипання.
- Постійними (або періодичними) пробудженнями серед ночі та подальша відсутність будь-якого натяку на сон.
- Раннє пробудження, внаслідок чого загальна тривалість сну не перевищує близько 6-6,5 години.
Безсоння: лікування
Важливо розуміти, що способи лікування безсоння залежать від причини його виникнення. Адже за наявності соматичного захворювання насамперед необхідно максимально знизити прояви його симптоматики. Якщо ж інсомнія виражається на тлі сильних стресових ситуацій, перевтом, багато фахівців у ході лікування використовують медикаментозні та немедикаментозні засоби. Це і снодійні препарати, і різні транквілізатори, і навіть нормальний гормон мелотонін.
Не варто забувати під час лікування і про позитивну дію психотерапії. Приватна психіатрична клініка «РІДНІ ЛЮДИ» намагатиметься зробити так, щоб життя кожної людини було максимально комфортним та якісним. Не чекайте, коли ваше легке нездужання переросте у хронічне захворювання. Наші двері відчинені вже сьогодні!