Статистика каже, що мінімум одна з десяти породіль не зі слів знає, що таке післяпологова депресія. Це ускладнення виникає досить часто, будучи одним із найважчих і найнебезпечніших для життя. На жаль, своєчасно поставити діагноз вдається далеко не завжди. Це з тим, що жінки неохоче звертаються до фахівців.
Опис післяпологової депресії
Далі ми поговоримо про те, що таке післяпологова депресія, симптоми якої можуть проявитися у багатьох жінок. Післяпологова депресія це результат факторів біологічного, психологічного та спадкового характеру. Досі не встановлено, що може стати спусковим гачком для розвитку цього розладу. Останні дослідження підтверджують, що післяпологова депресія може розвиватися навіть у чоловіків.
Існує та активно застосовується при діагностиці единбурзька шкала післяпологової депресії. Щоб визначити розлад, варто звертати увагу на низку тривожних дзвіночків, які ми опишемо далі.
Так, депресія після пологів може супроводжуватися перманентно поганим настроєм. При цьому прояви кожної жінки можуть бути різними. Наприклад, жінка часто плаче, страждає від необґрунтованого хвилювання, тривоги, може постійно скаржитися, що вона – погана мати. Згодом зникає інтерес до оточуючих і до життя в цілому. Депресія також може супроводжуватись нападами гніву або повної апатії.
Продовжуючи перераховувати ознаки післяпологової депресії, варто згадати почуття постійної втоми. Очевидно, що добре відпочити з новонародженим важко, але при депресії жінок переслідує почуття втоми навіть у тому випадку, якщо їм вдалося поспати. Позбутися цього почуття не допомагають методи, які раніше були дуже ефективними.
Також постнатальна депресія буквально вбиває радість. Жінка в такому стані більше не може радіти звичним речам, вона не сміється, втрачає здатність відволікатися на приємні речі, постійно зосереджена на негативі.
Повна чи часткова ізоляція – очевидні симптоми післяпологової депресії. Жінка може відмовлятися спілкуватися навіть із найближчими та рідними. Вона завжди занурена у власні думки, відмовляється взаємодіяти з друзями, поступово розриваючи соціальні зв’язки.
Крім того, післяпологова депресія, лікування якої має бути розпочато якнайшвидше, викликає проблеми зі сном. В результаті жінка почувається ще більш стомленою, пригніченою.
Виникають серйозні проблеми і з апетитом, що виявляються у кожної жінки індивідуально. Жінка може їсти або дуже мало, або ж незвично багато. Цей фізіологічний симптом помітити досить легко, тому відразу ж рекомендуємо звернутися до фахівців.
Лікування післяпологової депресії
На шляху до одужання важливо розуміти, що буває і пізня післяпологова депресія, а також те, що цей стан рано чи пізно закінчиться. Але для цього потрібне втручання фахівців.
Для початку необхідно звернутися за допомогою до терапевтів. Найчастіше вас направлять до психіатра. Щоб ефективно подолати стан, потрібне своєчасне медикаментозне лікування. Багато фахівців відмовляють у призначенні антидепресантів через те, що жінка годує малюка грудьми. Але це неправильне рішення, яке може призвести до необоротних наслідків.
Але сьогодні ринок препаратів максимально розвинений, так що достатньо повністю безпечних медикаментів навіть для жінок, що годують. Їхня безпека підтверджена низкою лабораторних досліджень.
Також потрібне і терапевтичне лікування депресії в Україні. Фахівці при цьому працюють за окремими спеціально розробленими протоколами. Для одужання необхідно змінити і перебіг думок жінки – насамперед позбавитися думок на кшталт «Я погана мати». Це дозволить досягти тривалого та зафіксованого у часі результату.
Щоб своєчасно було діагностовано депресію після пологів, симптоми не варто залишати без уваги. Вже кількох ознак
достатньо для того, щоб звернутися до фахівців як мінімум для отримання консультації та проходження комплексної
діагностики.
Якщо депресію після народження дитини було виявлено вчасно, шанси на одужання суттєво підвищуються. Вже найближчим часом
мати зможе повернутися до повноцінного життя.
Особливої уваги мами вимагають на другому та третьому тижні після народження дитини. Тривати стан може до півроку. Якщо ж жінка до народження була схильна до психологічних розладів, термін депресії може збільшуватися. Нерідко цьому сприяє відповідна спадковість. Тож те, скільки може тривати післяпологова депресія, визначається індивідуально. У деяких випадках депресія перетікає у психоз.
Впливати на стан може і загальна обстановка у ній. Щоб не розвинулася затяжна післяпологова депресія, молода мама потребує постійної підтримки з боку близьких.