м. Голосіївська
м. Київ, вулиця Старонаводницька 13а.
м. Голосіївська
м. Київ, вулиця Старонаводницька 13а.
067 113 42 54 Цілодобова консультація
Клініка відновної та психосоматичної медицини

Кататонічна шизофренія

Що таке кататонічна шизофренія - ознаки та лікування. Приватна психоневрологічна клініка РІДНІ ЛЮДИ, консультація психіатра
067 113 42 54

Шизофренію супроводжує ряд симптомів. Найчастіше у хворих з’являються маячні ідеї та галюцинації. Залежно від симптоматики фахівці ставлять чіткий діагноз. Наприклад, якщо хворий може надовго застигати в незручній для себе позі, а стан бездіяльності різко змінюється збудженістю, може бути діагностована кататонічна шизофренія. Йдеться про психомоторні розлади, які можуть випливати з інших ознак. Далі ми детально розглянемо це захворювання та методи лікування.

Кататонічна шизофренія: основна інформація

Щоб зрозуміти, що таке кататонічна форма шизофренії і як її діагностувати, спочатку ближче познайомимося з симптоматикою. Під кататонією мають на увазі різні рухові розлади. Вони можуть розвиватися на тлі інших ознак і комбінуватися. Наприклад, людина також може страждати від галюцинацій чи нападів перезбудження. Це руйнівно впливає на організм і психіку людини.

Але сьогодні кататонічна шизофренія – це окремий психічний розлад, який був детально описаний ще в 19-му столітті. Згідно зі статистикою, страждати від такого захворювання можуть люди віком до 50 років. У деяких випадках такий тип шизофренії спостерігається і у дітей. Відомі випадки, коли у новонароджених діагностується кататонічна шизофренія симптоми виявляються насамперед у неприродному положенні тіла. Якщо говорити про дітей старшого віку, одним із симптомів може бути бажання облизувати або нюхати навколишні предмети.

Але найбільш схильні до цього захворювання люди віком від 25 до 30 років. При цьому кататонія шизофренія проявляється як у жінок, так і у чоловіків. Але все ж таки у чоловіків очевидні ознаки розладу даються взнаки набагато раніше, ніж у жінок.

Основні причини кататонічної форми шизофренії

Незалежно від того, про яку форму шизофренії йдеться, досить складно встановити безпосередній зв’язок між тими чи іншими факторами та самим захворюванням. До таких наслідків може призвести травма або сильний стрес, який зазнала людина. Але навіть досвідченим фахівцям найчастіше важко встановити основну причину, що призвела до розвитку захворювання.

Якщо була діагностована шизофренія, кататонічна форма може бути викликана низкою факторів, які каталізують процес розвитку розладу. По-перше, ще під час вагітності може мати місце неправильний розвиток плода. Як правило, до цього призводять інфекції, які переносить мати, або залежно від наркотичних препаратів, алкоголю та медичних препаратів. Порушити нормальний розвиток плода можуть і хронічні патології.

Ще одна причина — пологи, які проходять із серйозними ускладненнями або через недостатню кваліфікацію медичного персоналу. Наприклад, нерідко під час природних пологів дитина отримує травму голови.

Але також кататонічна шизофренія, лікування якої має відбуватися у стаціонарі, проявляється внаслідок генетичної схильності. Імовірність розвитку захворювання істотно зростає у тому випадку, якщо в роді були люди, які страждають від аналогічних розладів чи будь-яких інших психічних захворювань. У такому випадку ген із захворюванням можемо передаватися наступним поколінням або не виключена мутація під час зачаття плода.

Також кататонічний ступор при шизофренії може розвинутися внаслідок психоемоційної травми. Найчастіші причини – це насильство, втрата близької людини чи проблеми з роботою. Якщо йдеться про підлітків, тоді причина може бути в тому, що він може зазнавати тиску в школі. Військові дії також є дуже сильним фактором, що травмує.

До основних причин, що викликають кататонічну шизофренію, варто віднести ще й вживання психоактивних речовин, а також різні психічні розлади, соматичні захворювання.

Лікування кататонічної шизофренії

Лікування кататонічної шизофренії необхідно проводити в умовах стаціонару, де фахівці зможуть надати хворому всю необхідну психологічну та медичну допомогу.

Більшості хворих потрібне медикаментозне лікування. Саме правильно підібрані препарати дозволяють позбавити хворого фізичних проявів захворювання. У деяких випадках хворий виявляється нездатним самостійно приймати таблетки, тому лікарські засоби вводять за допомогою уколів. Медикаментозне лікування шизофренії підбирається суто індивідуально.

Ще один метод, що застосовується сьогодні – електросудомна терапія. Але до таких процедур вдаються у вкрай поодиноких випадках, коли медикаментозне лікування не дає необхідних результатів.

Усіх, у кого було діагностовано кататонічну шизофренію, прогноз цікавить насамперед. На жаль, у багатьох випадках стан хворого лише погіршується, внаслідок чого хворий втрачає дієздатність. Щоб уповільнити цей процес, необхідно якомога раніше звернутися за допомогою до фахівців.

Афанасьєва Яна Петрівна
Автор: Афанасьєва Яна Петрівна Психотерапевт, психолог-аддиктолог Дата:
Працюємо з кожним пацієнтом індивідуально!
Ми багато років працюємо в цій сфері, і знаємо як складно переконати деяких пацієнтів. Наші психологи надають необхідну підтримку в мотивації на лікування хворому та його близьким
personnel
Лікарі клініки Рідні Люди висококваліфіковані спеціалісти, які працюють вже багато років і надают підтримку не тільки хворим але й їх близким.
Маючи високу медичну кваліфікацію, наші лікарі є експертами в своїй галузі.
067 113 42 54