З кожним роком все більше людей отримують діагноз шизофренія, симптоми якої ми опишемо далі. Це психічне захворювання одна із найпоширеніших. Близько 1% від населення страждає від шизофренії. Переважна більшість людей, які зараз проходять лікування в стаціонарах, страждають саме від шизофренії.
Що таке шизофренія
Перш ніж ми поговоримо, як виявити шизофреніка, варто сказати про те, що перші ознаки захворювання проявляються у досить молодому віці. Захворювання має хронічний характер і проявляється множинними загостреннями. На жаль, шизофренія досить погано піддається терапії.
Досі точаться суперечки щодо формування єдиного визначення захворювання. Багато фахівців сходяться на думці, що шизофренія – це кілька різних розладів, які поєднує єдина причина. Схожий механізм розвитку. Але клінічні прояви цих захворювань можуть бути різними. Відрізняється і прогноз, а також те, як протікатимуть захворювання.
Шизофренія характеризується очевидними порушеннями психіки. Погіршується розлад сприйняття навколишнього світу і те, чи він відповідає актуальним вимогам життя.
Якщо говорити просто і коротко, шизофренія призводить до того, що процеси мислення та сприйняття світу в емоційному плані поступово розпадається. Тому так важливо своєчасно розпізнати початкові симптоми шизофренії та якнайшвидше розпочати лікування.
Шизофренія має дуже різноманітні клінічні прояви. Варто звернути увагу, що деякі симптоми є дуже очевидними і чітко вказують на шизофренію, тоді як ряд інших симптомів цілком можуть проявлятися і при інших розладах. Розпізнавши перші ознаки шизофренії, варто якнайшвидше звернутися за допомогою до фахівців.
Фахівці розглядають шизофренію як єдиний процес, який має свій початок, а також періодичні етапи загострення і найрізноманітніші варіанти подальшого розвитку. При цьому також спостерігаються ремісії.
Як розпізнати шизофренію
Поговоримо про те, що таке шизофренія, із чого починається. Через те, що захворювання має дуже різноманітні форми і може протікати по-різному, симптоми та очевидні ознаки можуть бути різноманітними. Поговоримо про найпоширеніші варіанти:
- Внаслідок захворювання людина втрачає зв’язок із реальністю.
- Згодом хворого починають переслідувати і маячні ідеї. Це може бути манія величі, надмірна ревнощі або манія переслідування.
- Незалежно від того, чи була діагностована проста форма шизофренії, симптоматика включає і розлад мислення. Людина може плутати слова, стикатися із проблемами у спробах висловити думки.
- Істотно страждає і емоційне тло.
- У перебігу захворювання міміка стає невиразною.
- Відчутно порушуються мовні функції. Усі висловлювання втрачають емоційне забарвлення.
- Одним із важливих симптомів є галюцинації. Людина всерйоз сприймає явища, що не існують. Галюцинації можуть бути тактильними, слуховими чи навіть дотичними.
- Порушується моторика.
При цьому людина стає відстороненою і згодом ізолюється від навколишнього світу. Через зміни в організмі та психіці хворий страждає від відсутності енергії, тому виникають проблеми з виконанням щоденних обов’язків.
Провести все необхідне лікування може лише приватна психіатрична клініка. За відсутності професійного лікування можуть настати дуже серйозні наслідки, аж до значно скорочення тривалості життя.
Багато хворих страждають ще й від суїцидальних думок, які нерідко трансформуються у спроби. Ще один наслідок – інвалідизація.
Люди з шизофренією також нерідко стають залежними від алкоголю та наркотиків, адже не в змозі впоратися з емоційними проблемами. Залежність підштовхує хворого до скоєння низки злочинів.
В процесі розвитку захворювання пацієнт стрімко скочується соціальними сходами, що негативно позначається на якості життя і лише ускладнює хворобу. Захворювання негативно позначається на якості життя близьких людей, які виявляються залежними від його стану.
Як бачите, наслідки захворювання є дуже серйозними і руйнують життя не лише хворого, а й його найближчого оточення. Тому при виявленні перших ознак необхідно пройти лікування шизофренії у Києві. Кваліфікована допомога фахівців дозволить домогтися стійкої ремісії, що подарує шанс повернутися до повноцінного життя, позбавившись симптоматики хвороби. Головне, не ігнорувати проблему та звернутися до фахівців якомога раніше.