м. Голосіївська
м. Київ, вулиця Старонаводницька 13а.
м. Голосіївська
м. Київ, вулиця Старонаводницька 13а.
067 113 42 54 Цілодобова консультація
Клініка відновної та психосоматичної медицини

Лікування слабоумства

Лікування недоумства у приватній психіатричній клініці «РІДНІ ЛЮДИ»
067 113 42 54

Лікування слабоумства – це один з основних профілів мережі приватних клінік «Рідні люді». Першопричиною захворювання може стати хвороба Альцгеймера або банальний алкоголізм. Слабоумство або деменція – це інтелектуальна дисфункція, втрата здатності складати зв’язки між реаліями життя. Хвороба знижує пізнавальні процеси, у пацієнта змінюються риси характеру, зникають емоційні реакції. Хворий втрачає здатність до самокритичності – значущі і другорядні моменти стають нероздільним.

Слабоумство може бути вродженим або мати набутий характер. Перше – це розумова відсталість. Друге – деменція, тягне за собою втрату пам’яті, зменшення знань.

10 основних ознак захворювання

Неможливо розгорнуто відповісти на питання, що таке слабоумство, не розглянувши основні ознаки цієї недуги:

  1. Втрата короткострокової пам’яті – ці зміни практично не помітні. Пацієнт може пам’ятати в найдрібніших подробицях усі події своєї молодості, але водночас не може згадати, що з ним відбувалося минулого дня.
  2. Мовні порушення – хворий не може пояснити прості речі, оскільки йому складно знайти для цього необхідні слова. Розмовляти з людиною, яка страждає на початкову стадію деменції дуже складно, проста розмова може зайняти дуже багато часу, ніж це було раніше.
  3. Депресивний стан – швидка зміна настрою, від веселого до пригніченого. На ранній стадії деменції людина часто перебуває в пригніченому стані.
  4. Млявість і апатія – втрачається інтерес до улюблених раніше занять і до навколишнього оточення.
  5. Хворому дуже важко виконувати рядові дії. Перевірка балансу власного телефону стає проблемою.
  6. Стан розгубленості – людина забуває обличчя та імена людей, з якими постійно спілкується. У розумових процесах виникає плутанина, знижується здатність до міркувань.
  7. Труднощі в запам’ятовуванні – хворому складно передати сюжетну лінію простої розмови.
  8. Дезорієнтація в просторі – пацієнту складно орієнтуватися навіть у звичних місцях, він не може відтворити маршрут, яким раніше ходив щодня.
  9. Повторення – людина, яка страждає на слабоумство, ставить одні й ті самі запитання, незважаючи на те, що раніше отримувала відповіді на них. Або з одержимістю колекціонує непотрібні предмети.
  10. Дезадаптація – хворі на деменцію патологічно бояться змін, вони намагаються вести відокремлений спосіб життя, занурюються в рутину.

Що таке слабоумство

Для кращого розуміння даного захворювання, необхідно розглянути основні стадії хвороби. Легка ступінь старечої деменції може прогресувати і дійти до важкої.

Існує три стадії недоумства:

  • перша (легка) – хворий веде звичайний спосіб життя, зміни практично не помітні. Людина часто не може згадати, куди поклала ключі або гаманець, не сприймає нову інформацію;
  • друга (середня) – хворий перестає бути самостійним. Він з легкістю може виконувати тільки автоматичні дії, нова інформація або не сприймається зовсім, або дуже швидко забувається. Пацієнт перестає пам’ятати навіть імена родичів;
  • третя (важка) – хворий повністю втрачає пам’ять, цей ступінь перетворює людину на непристосовану дитину, яка не може навіть доглядати за собою.

Незважаючи на трагічні наслідки цієї недуги, пацієнти, які пройшли лікування в нашій клініці продовжують жити майже звичайним життям – хвороба вносить свої корективи в звичні дії.

Причини виникнення слабоумства

Деменція основана на важкій патології нервової системи, спровокувати захворювання може будь-яка недуга, яка породжує руйнування і дегенерацію клітин мозга.Чаще всього дисфункцією страждають люди похилого віку, але на сьогоднішній день це захворювання прогресує і серед молодого населення.

У молодому віці придбане слабоумство може бути спровоковано:

  • травмами головного мозку;
  • ускладненнями після перенесених захворювань;
  • важкою інтоксикацією, яка призводять до загибелі мозкових тканин;
  • зловживанням алкоголем і наркотичними речовинами;
  • лікарською залежностю;
  • непомірністю у їжі;
  • фанатизмом.

У похилому віці, фахівці виділяють особливі форми слабоумства, при яких саме загибель клітин мозку є домінуючою першопричиною – це:

  • хвороба Піка, за якої атрофується кора головного мозку в скроневій і лобовій ділянці;
  • хвороба Альцгеймера – часто зустрічається після шістдесяти років, при цьому захворювання починає розвиватися поступово з втрати короткочасної пам’яті. Згодом пацієнт втрачає здатність доглядати за собою;
  • недоумство з тільцями Леві.

У всіх інших випадках недоумство є наслідком захворювань різного ступеня тяжкості, це може бути: хронічна судинна патологія; інфекції, загибель нервових волокон після травм. Такі судинні патології, як атеросклероз або гіпертонія можуть стати причиною поразок клітин мозку.

Існують і інші поширені причини розвитку недоумства:

  • пухлини, які впливають на нервову систему;
  • спадкова патологія – хорея Гентінгтона;
  • спиноцеребелярні дегенерації;
  • гашишний психоз.

Крім цього такі захворювання як:

  • вірусний енцефаліт;
  • хронічний менінгіт;
  • СНІД;
  • нейросифіліс.

Можуть спровокувати недоумство, але з меншою ймовірністю, ніж перераховані вище захворювання.

Слабоумство може наступити:

  • за певних ендокринних патологій, наприклад паращитоподібної або щитоподібної залози;
  • печінкові та ниркові захворювання в період гострого хронічного перебігу;
  • ускладнення після гемодіалізу;
  • постійний дефіцит вітамінів групи В;
  • розсіяний склероз.

Іноді складно виділити першопричину деменції, так як це може бути комплексне, патологічний вплив на клітини головного мозку і нервові закінчення, наприклад, змішані сенільні деменції.

Лікування слабоумства

Медикаментозна терапія призначається в залежності від факторів захворювання. На початковій стадії призначають загальнозміцнюючі препарати і ноотропи. Якщо хвороба вже прогресує, то призначають:

  • нейролептики – покращують кровообіг у корі головного мозку;
  • дієта – вводять у раціон продукти, що сприяють виведенню токсинів з організму;
  • щоденний контроль артеріального тиску.

При судинному слабоумстві, лікування проводиться за іншою системою. Терапевтичні заходи спрямовані на усунення основної причини руйнування нервових волокон.В раціон вводять необхідні продукти, виключають куріння і алкоголь, призначають комплекс вправ, що сприяють підвищенню працездатності нервової системи.

На закінчення

Не варто впадати у відчай, якщо Ви помітили зміни в поведінці близької людини. Сучасна медицина дозволяє позбутися захворювання, якщо вчасно звернутися за допомогою або зупинити процес в прогресуючій стадії.

Важливим моментом в лікуванні є фізична активність і прагнення до отримання нової інформації і знань. Якщо людина в похилому віці починає займатися вивченням іноземних мов, малюванням, вступає в клуб любителів танців – то деменція йому не страшна. Розумова діяльність при активному способі життя модифікується, нейронна активність мозку підлаштовується під нові ситуації, організовуючи нові нейронні зв’язки в волокнах і клітинах.

Афанасьєва Яна Петрівна
Автор: Афанасьєва Яна Петрівна Психотерапевт, психолог-аддиктолог Дата:
Працюємо з кожним пацієнтом індивідуально!
Ми багато років працюємо в цій сфері, і знаємо як складно переконати деяких пацієнтів. Наші психологи надають необхідну підтримку в мотивації на лікування хворому та його близьким
personnel
Лікарі клініки Рідні Люди висококваліфіковані спеціалісти, які працюють вже багато років і надают підтримку не тільки хворим але й їх близким.
Маючи високу медичну кваліфікацію, наші лікарі є експертами в своїй галузі.
067 113 42 54